Starzenie się społeczeństwa: choroby układu krążenia coraz większym zagrożeniem
Autor: Marzena Sygut/Rynek Seniora   10 czerwca 2015 09:01

Zagrożenia związane z zachorowalnością i śmiertelnością z powodu chorób układu krążenia wciąż wzrastają, a ten wzrost jest ściśle związany ze zmianami wiekowej struktury ludności. Chodzi o zmiany spowodowane zwiększonym udziałem ludności w wielu 65 lat i więcej - przypominał we wtorek (9 czerwca) prof. Janusz Witkowski, prezes GUS  podczas konferencji w Warszawie.

Choroby układu krążenia są od ponad 50 lat największym zagrożeniem dla życia Polek i Polaków. W 2012 roku były one odpowiedzialne za 45,6 proc. ogółu zgonów - stwierdzał prof. Zbigniew Strzelecki, przewodniczący Rządowej Rady Ludnościowej (RRL) podczas konferencji w Warszawie.

- Wyniki badań pokazują, że za krótsze, w porównaniu do starej unijnej piętnastki, życie Polaków odpowiada wyższa umieralność, właśnie z powodu chorób układu krążenia - dodał prof. Strzelecki.

O problemach związanych z narażeniem Polaków na zwiększone ryzyko zachorowania na schorzenia sercowo-naczyniowe mówili eksperci podczas konferencji "Zachorowalność i umieralność na choroby układu krążenia a sytuacja demograficzna Polski" (Warszawa, 9 czerwca br.).

Prof. Strzelecki zaznaczył, że pomimo poprawy sytuacji w dwóch ostatnich dekadach, nadal współczynniki umieralności są w Polsce wysokie.

- Jeśli obecny trend zachorowań na choroby układu krążenia oraz starzenia się społeczeństwa utrzyma się, należy założyć, że liczba zgonów w powodu chorób sercowo-naczyniowych w roku 2020 przekroczy 200 tys.- dodał.

- Dlatego problematyka wczesnej profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych zajmuje ważne miejsce w pracach Rządowej Rady Ludnościowej. W obliczu stojących przed nami wyzwań musimy dokonać pogłębionej diagnozy sytuacji i wypracować rekomendacje dla rozwoju kardiologii w kolejnej dekadzie - podkreślił przewodniczący RRL.

Z kolei prof. Witold Rużyłło, dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie wyjaśnił, że w Polsce dokonano znaczącego postępu w leczeniu pacjentów hospitalizowanych z powodu zawału serca, jednak nadal odległe wyniki leczenia zawałów są dalece niekorzystne w porównaniu do starej unijnej piętnastki.

- Trzeba pamiętać, że śmiertelność ta zależy głównie od czasu jaki upływa od wystąpienia bólów zawałowych do podjęcia interwencji sercowo-naczyniowej. Aby wyniki były korzystne udrożnienie żył musi być zrobione w ciągu dwóch godzin. Potem śmiertelność odległa znacznie wzrasta, ponieważ mięsień sercowy jest trwale uszkodzony - zaznaczył prof. Rużyłło.

Eksperci podkreślili też, że według danych GUS współczynnik zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych ogółem wyniósł 461,2 na 100 tys. populacji i był wyższy wśród kobiet - 475,1 niż u mężczyzn, gdzie osiągnął poziom 446,4, a także wśród mieszkańców wsi - 489,9 niż mieszkańców miast - 442,5.

W Polsce choroby sercowo-naczyniowe są znacznie częstszą niż przeciętnie w Unii Europejskiej przyczyną przedwczesnych zgonów.

Jak zaznaczył dr hab. Tomasz Zdrojewski, prof. Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego PAN, Polska, jeśli chodzi o oczekiwaną długość życia, jest dokładnie w środku Europy.

- Nasz kontynent jest podzielony jest na starą piętnastkę, gdzie jest zdecydowanie większa długość życia oraz kraje byłego bloku komunistycznego, gdzie długość życia jest zdecydowanie krótsza, w środku natomiast znajduje się Polska - wyjaśnił Tomasz Zdrojewski.

Prof. Janusz Witkowski, prezes GUS dodał, że zagrożenia związane z zachorowalnością i śmiertelnością z powodu chorób układu krążenia wciąż wzrastają, a ten wzrost jest ściśle związany ze zmianami wiekowej struktury ludności.

- Chodzi o zmiany spowodowane zwiększonym udziałem ludności w wielu 65 lat i więcej. Już dziś wiadomo, że do roku 2025 osób w tym wieku będzie u nas prawie 11 mln - wyjaśnił prof. Witkowski.

W ocenie prof. Zdrojewskiego rezerwy tkwią w poprawie chorób układu krążenia.

- Mamy nadumieralność w wieku produkcyjnym. Jest to tzw. umieralność przedwczesna, która jest nadal głównym problemem w naszym kraju i stanowi dla nas ekspertów i polityków olbrzymie pole do pracy - podsumował Tomasz Zdrojewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.