Stomatologiczne sposoby na odjęcie sobie lat

ZDROWIE

Autor: KLX/Rynek Seniora   07 lipca 2016 14:30


Stomatologiczne sposoby na odjęcie sobie lat To co nas jednak najbardziej postarza, a i negatywnie odbija się na naszym zdrowiu to braki w uzębieniu. Fot. UM we Wrocławiu

Według badań zaniedbane zęby mogą postarzyć cię nawet o 13 lat. Eksperci przekonują, że odwrócenie niekorzystnych zmian na naszych zębach jest o wiele prostsze niż tych dotyczących choćby kondycji skóry.

- Zęby nie powinny ścierać się z wiekiem. Jeśli występuje zgrzytanie zębami to znaczy, że coś jest nie tak. Mówimy wtedy o chorobie okluzyjnej zębów. Możemy jej zapobiegać na każdym etapie. Nie pozwólmy, aby starły nam się zęby - nie powinno to mieć miejsca, nawet jeśli mamy 80 lat – mówi lek. stom. Dorota Stankowska.

Jeśli zęby stają się krótsze, usta będą się wydawały mniej pełne i głębiej osadzone, sam
uśmiech będzie mniej naturalny, będzie sprawiał wrażenie ściśniętych ust. Dłuższe zęby sprawiają, że uśmiech jest pełniejszy i bardziej estetyczny.

Wady zgryzu są bardzo powszechnym problemem. Mogą nam one towarzyszyć od dziecka lub być nabyte w wieku dorosłym. Wraz z wiekiem wzrasta np. ryzyko utraty zębów w wyniku różnego rodzaju powikłań: nieleczonej próchnicy lub paradontozy. Nieuzupełniane luki zębowe mogą dodatkowo powodować przemieszczanie się zębów oraz wynikające z tego wady zgryzu.

Zaawansowane wady zgryzu mogą powodować zapadanie się policzków, asymetrię twarzy, co przekłada się na starszy wygląd. W efekcie jesteśmy bardziej narażeni na  powstawanie bruzd i zmarszczek, twarz traci kontur.

Jeśli mamy wadę zgryzu z zawężonymi łukami zębowymi, możemy przeprowadzić terapię wad zgryzu
nastawioną na redukcję zmarszczek i innych skutków starzenia się. Dzieje się to za pomocą uelastycznienia mięśni twarzy oraz poszerzenia łuku zębowego (mięśnie są bardziej napięte). 

Przebarwienia wynikłe m.in. ze złych nawyków higienicznych, regularnego picia kawy, czarnej herbaty, palenia papierosów lub spożywania barwiących produktów, z pewnością odbiją się na wyglądzie naszych zębów. Niezależnie jednak od źródła, skutek jest ten sam – gorsza estetyka uśmiechu i wynikające z tego kompleksy.

Problem ten można zwalczyć wybielaniem zębów. 

To co nas jednak najbardziej postarza, a i negatywnie odbija się na naszym zdrowiu to braki w uzębieniu.

Rozwiązaniem protetycznym są m.in. mosty protetyczne oraz protezy, jednak jest spora grupa
pacjentów, także tych stosunkowo młodych, którzy wykazują brak tolerancji tego typu rozwiązań lub krępują się używania protez, szczególnie wyjmowanych, czują się z nimi starzej, niekomfortowo.

Implanty są więc optymalnym rozwiązaniem, które w najbardziej trwały i komfortowy sposób przywraca funkcjonalność narządu żucia, a dodatkowo cechuje się wysoką estetyką, która zapewnia naturalny efekt odmłodzenia.

W jednym z badań wykazano, że dojrzałe kobiety, które posiadały implanty w porównaniu z tymi użytkującymi protezy stałe lub wyjmowane, odczuwały większą satysfakcję ogólną. Ich jakość życia była większa w wielu aspektach: społecznym, zawodowym, zdrowotnym, a także seksualnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.