Stowarzyszenie "Przebiśnieg": zapytaj babcię i dziadka o zdrowie

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 stycznia 2016 11:57


Stowarzyszenie "Przebiśnieg": zapytaj babcię i dziadka o zdrowie Co roku w Polsce notuje się ok. 8 tys. nowych zachorowań na chłoniaki. Fot. Shutterstock

Składając życzenia babci i dziadkowi z okazji ich święta zapytajmy seniorów także o zdrowie - zachęca Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki "Przebiśnieg". Zwrócenie uwagi na samopoczucie bliskich może pomóc w wykryciu poważnej choroby, w tym nowotworu.

Z okazji Dnia Babci obchodzonego 21 stycznia oraz Dnia Dziadka, który przypada dzień później, Stowarzyszenie Przebiśnieg po raz piąty organizuje kampanię społeczną pt. "Zapytaj Bliskich o Zdrowie".

Zwraca w niej szczególną uwagę na objawy, które często towarzyszą przeziębieniom i dlatego są bagatelizowane, tymczasem mogą być oznaką poważniejszej choroby, np. złośliwego nowotworu układu odporności - chłoniaka. Są to: powiększenie jednego lub kilku węzłów chłonnych (zwykle bezbolesne), uporczywy, suchy kaszel, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych i płuc, gorączka ponad 38 st. C lub nawracające stany podgorączkowe niezwiązane z infekcją, szybkie chudnięcie, obfite poty nocne, zmęczenie i nietolerowanie wysiłku, zaburzenia w pracy układu pokarmowego. W niektórych typach chłoniaka może też wystąpić świąd skóry.

Jeśli któreś z tych objawów utrzymują się ponad trzy tygodnie (i nie mijają pod wpływem leczenia) warto odbyć wizytę kontrolną u lekarza pierwszego kontaktu, przekonują organizatorzy kampanii. Zalecane jest również wykonywanie co roku taniego badania - morfologii krwi z rozmazem, które odgrywa nieocenioną rolę w diagnostyce nowotworów krwi.

Co roku w Polsce notuje się ok. 8 tys. nowych zachorowań na chłoniaki. Chociaż występują one we wszystkich grupach wiekowych, to najczęściej diagnozuje się je u osób starszych - w 6-7 dekadzie życia.

Przeważnie są zlokalizowane w węzłach chłonnych i innych narządach układu limfatycznego, jak śledziona i migdałki, a także w szpiku kostnym i krwi. Jednak mogą się też rozwinąć w mniej typowych miejscach, jak żołądek, piersi, jelito, skóra.

Stowarzyszenie Przebiśnieg podkreśla, że dzięki rozwojowi medycyny wiele osób można wyleczyć z chłoniaka, a inni mogą żyć z nim wiele lat. Konieczne jest jednak wczesne rozpoznanie nowotworu i szybkie rozpoczęcie skutecznego leczenia.

W ramach tegorocznej edycji kampanii "Zapytaj Bliskich o Zdrowie" m.in. powstał spot, który ma zachęcić do zainteresowania się zdrowiem najbliższych przy okazji składania życzeń w Dniu Babci i Dziadka, a także do samoobserwacji naszego ciała. Jest on emitowany w środkach transportu miejskiego w wielu miastach Polski. Można go obejrzeć również na YouTube.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.