
93-latka korzysta z protezy nogi od czasów II wojny światowej. NFZ nie chce sfinansować kolejnej, a na zakup z własnych środków seniorki nie stać. Jednak dzięki widzom Faktów TVN już uzbierano pieniądze na ten cel, a całkiem możliwe, że uda się także wyremontować mieszkanie kobiety.
93-letnia pani Anna pierwszą protezę dostała zaraz po tym, jak zaczęła się II wojna światowa. Pociąg, którym jechała z rodzicami, został ostrzelany przez hitlerowców. Kula trafiła 13-letnią Annę w nogę, wdała się gangrena i kończynę trzeba było amputować. Jak wspomina, dzięki protezie łatwiej było jej przetrwać obóz koncentracyjny - informuje tvn24.pl
Przyznaje, że obecnie gdyby nie dwaj licealiści, którzy jej pomagają, byłaby uwięziona w mieszkaniu. Chłopcy nie są w stanie zrozumieć, jak to możliwe, że osoba z taką historią ma problem z otrzymaniem protezy za 9 tys. zł (NFZ chce dać tylko 3,5 tys.). Sprawa nie zainteresowała też resortów kultury, zdrowia czy obrony narodowej.
Ostatnia proteza, którą pani Anna dostała od państwa, powinna być wymieniona dziesięć lat temu.
Jak tłumaczą fizjoterapeuci, każdy kolejny dzień bez ruchu będzie trudny do odpracowania. Tomasz Kupiec, specjalista z Centrum Seniora "Angel Care" we Wrocławiu, wyjaśnia, że w przypadku braku ruchu w tym wieku szybko dostaje się przykurczów w stawach, pogarsza się ogólna kondycja, pojawiają się zaburzenia ortostatyczne i równowagi, a odcięcie od świata rujnuje psychikę.
Historia byłej więźniarki Auschwitz poruszyła widzów Faktów TVN, którzy w piątek (28 lipca) obejrzeli materiał o pani Annie. Zebraną kwotę można liczyć w dziesiątkach tysięcy złotych. Jakub Krawczak z laboratorium ortopedycznego "Proteka" w Tarnowskich Górach gotowy jest bezpłatnie wykonać dla pani Anny indywidualną protezę, dzięki której "będzie mogła nawet zatańczyć".
Do sprawy zamierza włączyć się też kierowca rajdowy Rafał Sonik, który zapewnia, że Fundacja "Fabryki Marzeń" wykona remont mieszkania seniorki. Być może uda się też uzbierać na nowe meble.
Więcej: tvn24.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych