Strategia MZ na kolejną kadencję: jakie priorytety wobec seniorów?
Autor: MZ/Rynek Seniora   14 lipca 2015 11:26

W poniedziałek (13 lipca) MZ opublikowało na swojej stronie internetowej strategię resortu zdrowia na kolejną kadencję.

Jako najważniejsze wyzwania wskazano: skuteczną profilaktykę, sprawiedliwy i sprawny system opieki nad pacjentem, poczucie bezpieczeństwa i poszanowanie godności chorego, szybszy i łatwy dostęp do specjalistycznego leczenia, dobrze wykształconą i przyjazną kadrę, kompleksową opiekę nad osobami starszymi oraz zapewnienie zdrowego rozwoju dzieci i młodzieży.

2018 rokiem troski o seniorów
W kalendarzu zdrowia przyjęto, że: 2016 będzie rokiem promocji i profilaktyki zdrowia, 2017 - zdrowej rodziny i młodego pokolenia, 2018 - troski o seniorów, 2019 - rokiem dla macierzyństwa i kobiet, 2020 - dla ojcostwa i mężczyzn.

Kompleksowa opieka nad osobami starszymi obejmuje m. in. regularne badania profilaktyczne - "Bilans seniora", zwiększenie liczby specjalistów z geriatrii, wzmocnienie i zintegrowanie opieki długoterminowej, dostosowanie infrastruktury i sprzętu medycznego do potrzeb osób starszych, integrację międzypokoleniową, stworzenie modelu opieki medycznej w miejscu zamieszkania osoby starszej oraz umożliwienie osobie starszej, niezależnie od stanu zdrowia, aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

W ramach skutecznej profilaktyki ujęte zostało m.in. upowszechnienie opieki stomatologicznej w przedszkolu i w szkole i poszerzenie listy bezpłatnych szczepień, w ramach sprawnego i sprawiedliwego systemu ochrony zdrowia faktyczne zapewnienie i egzekwowanie rzetelnej informacji o jakości placówek zdrowotnych, a w ramach szybszego i łatwego dostępu do specjalistycznego leczenia m.in. zakończenie procesu informatyzacji (karta pacjenta, e-recepta), telekonsultacje - dostępność specjalistów online, innowacje w ochronie zdrowia i udział sprawców wypadków w ponoszeniu kosztów leczenia ofiar.

Kadra i kształcenie
W zakresie dobrze wykształconej i przyjaznej kadry strategia uwzględnia m. in. inwestycje w medyczne ośrodki akademickie, więcej przyjęć na studia medyczne zarówno dla Polaków, jak i obcokrajowców, zwiększenie liczby rezydentur dla lekarzy i stworzenie rezydentur dla pielęgniarek, przeciwdziałanie migracji wysokospecjalistycznych kadr lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego, wyższe wynagrodzenia dla pracowników ochrony zdrowia, uruchomienie systemu monitorowania jakości kształcenia kadr medycznych i standaryzacja egzaminów, obowiązkowe szkolenie z zakresu komunikacji z pacjentem oraz tworzenie warunków do powiązania kształcenia z przyszłym miejscem pracy.

Strategię resortu opracowano pod kierownictwem ministra zdrowia prof. Mariana Zembali we współpracy z: sekretarzami stanu Beatą Małecką-Liberą i Sławomirem Neumannem, podsekretarzami stanu Piotrem Warczyńskim, Igorem Radziewiczem-Winnickim i Cezarym Cieślukowskim oraz dyrektorami Departamentów Ministerstwa Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.