Stulatkowie w grupie osób, które skorzystały z refundowanych szczepień przeciw grypie

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 maja 2019 10:20


Stulatkowie w grupie osób, które skorzystały z refundowanych szczepień przeciw grypie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W minionym sezonie wśród osób, które skorzystały z refundowanych szczepień przeciw grypie znalazły się m.in. 84 osoby, które przekroczyły setny rok życia - poinformowało w czwartek (23 maja) Biuro Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Eksperci podnoszą, że seniorzy są świadomi ryzyka powikłań pogrypowych i coraz częściej szczepią się przeciw grypie. Biuro podało, że z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w sezonie 2018/2019 z refundowanych szczepień skorzystało 236 tys. 531 osób starszych w wieku 65-106 lat. Wśród nich 45 proc. miało powyżej 75 lat. Najstarsze osoby, które skorzystały ze szczepień miały 106 lat.

Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak wskazuje, że wśród licznych korzyści wynikających ze szczepienia się seniorów jest m.in. zmniejszone ryzyko ciężkiego przebiegu grypy i ewentualnych powikłań. -Szacuje się, że liczba zgonów z powodu grypy u zaszczepionych osób starszych spada o 80 proc. - podnosi prof. Antczak.

Grypa objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami. Występuje przez cały rok, jedynie w mniejszym nasileniu w poszczególnych okresach, np. latem.

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną ekspertów medycznych. Jego celem jest poprawa wyszczepialności przeciw grypie w Polsce, zwłaszcza wśród pacjentów z grup ryzyka oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z grypą i jej powikłaniami.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR