Stymulator serca o wadze jednego grama. Są kolejne zabiegi w Polsce

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   24 sierpnia 2016 09:28


Stymulator serca o wadze jednego grama. Są kolejne zabiegi w Polsce Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W poniedziałek (22 sierpnia) najmniejsze na świecie stymulatory serca zostały wszczepione dwóm chorym w Warszawie, a we wtorek (23 sierpnia) otrzymały je dwie pacjentki w Szczecinie. Zabiegi odbyły się poprzez żyłę w pachwinie, bez konieczności otwierania klatki piersiowej.

W poniedziałek w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha stymulatory wszczepili dr hab. Marcin Grabowski i dr hab. Przemysław Mitkowski. Pacjenci to dwaj mężczyźni z licznymi powikłaniami po próbach wszczepienia klasycznych stymulatorów serca.

We wtorek odbyły się pierwsze takie zabiegi na Pomorzu Zachodnim - w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie. Zabiegi przeprowadził prof. Jarosław Kaźmierczak, krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii.

Wszczepione urządzenie ma wielkość 24 mm, około 6 mm średnicy, waży 1 gram, jest o 90 proc. mniejsze i lżejsze od zazwyczaj stosowanych rozruszników.

Jak podkreślił dr Marcin Grabowski ze szpitala na Banacha, miniaturyzacja nie jest jedyną zaletą tych stymulatorów - są także mniej zawodne ze względu na brak długich, łatwo ulegających uszkodzeniu elektrod, a samo wszczepienie odbywa się poprzez żyłę w pachwinie, bez otwierania klatki piersiowej. To bardzo zmniejsza inwazyjność zabiegu - nie pozostaje nawet blizna. Urządzenie wprowadzane jest do prawej komory serca, jest zaczepiane i tam pozostaje.

- Te mikrostymulatory są jednocześnie elektrodą, baterią i programem komputerowym, który analizuje rytm serca i reguluję jego pracę - powiedział dr Grabowski.

Mimo miniaturowych rozmiarów stymulatora, jego bateria - jak wynika z danych producenta - może wystarczyć aż na 10 lat. Na świecie przez około 1,5 roku wszczepiono ponad 2 tys. takich urządzeń. W Polsce zabiegi rozpoczęły się na początku 2016 r.

Czytaj też: Poznań: wszczepili 70-latkowi najmniejszy rozrusznik serca na świecie

W przypadku pacjentów, których stan lub ryzyko powikłań nie pozwalają na przeprowadzenie rozległej operacji, wszczepienie rozrusznika nowego typu, choć sześciokrotnie droższe niż w przypadku konwencjonalnych urządzeń, jest praktycznie jedyną możliwością leczenia.

Małe wymiary stymulatora sprawiają, że pacjent nie musi o nim pamiętać podczas kontroli na lotnisku. Nie ulega także uszkodzeniu w przypadku badania rezonansem magnetycznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR