Suplementy multiwitaminowe nie pomagają sercuPAP/Rynek Seniora - 13 lipca 2018 10:30


Przyjmowanie multiwitaminowych i zawierających minerały suplementów nie zmniejsza ryzyka ataku serca, udaru czy śmierci z powodu zaburzeń układu krążenia. To wyniki analizy obejmującej badania z udziałem ponad 2 mln osób.

Od lat trwają dyskusje o tym, czy suplementy z witaminami i minerałami zapobiegają chorobom układu sercowo-naczyniowego. Dzieje się tak pomimo wielu badań wskazujących na brak pozytywnego działania takich środków - zwracają uwagę autorzy nowej pracy opublikowanej w piśmie "Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes".

Aby rzucić nieco więcej światła na ten problem, naukowcy z University of Alabama w Birmingham przeanalizowali 18 badań, w których wzięło udział ponad 2 mln uczestników obserwowanych średnio przez 12 lat.

- Dokładnie oszacowaliśmy pokaźny zbiór naukowych dowodów - mówi kierujący projektem dr Joonseok Kim.

- Nie znaleźliśmy żadnych klinicznych korzyści z przyjmowania suplementów multiwitaminowych ani zawierających minerały, które powodowałyby obniżenie ryzyko ataku serca, udaru ani zgonu z powodu chorób układu krążenia - podkreśla badacz.

Autorzy publikacji podają, że aż 30 proc. Amerykanów przyjmuje tego rodzaju środki, a w 2024 r. światowa wartość rynku suplementów żywieniowych ma wynieść aż 278 mld dol.

- Bardzo trudno jest przekonać ludzi, w tym naukowców zajmujących się żywieniem, aby uznali, iż multiwitaminowe i mineralne suplementy nie zapobiegają chorobom sercowo-naczyniowym" - opowiada dr Kim.

Naukowcy proponują zamiast tego stosowanie sposobów, o których wiadomo, że działają.

- Mimo, że multiwitaminowe i mineralne suplementy przyjmowane z umiarem rzadko bezpośrednio szkodzą, to zachęcamy ludzi, aby chronili zdrowie swojego serca przez poznanie własnego indywidualnego ryzyka chorób serca i udaru, i aby popracowali ze swoim lekarzem nad zmniejszającym zagrożenie planem wykorzystującym sprawdzone metody - podkreśla dr Kim.

- Można tutaj zaliczyć zdrową dietę, ćwiczenia fizyczne, rezygnację z palenia, kontrolę ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu, a także, w razie potrzeby odpowiednie leczenie - wymienia badacz.

Naukowcy zwracają też uwagę, że American Heart Association nie zaleca stosowania zawierających minerały ani multiwitaminowych suplementów w celu ochrony przed chorobami układu krążenia.