
Przyjmowanie multiwitaminowych i zawierających minerały suplementów nie zmniejsza ryzyka ataku serca, udaru czy śmierci z powodu zaburzeń układu krążenia. To wyniki analizy obejmującej badania z udziałem ponad 2 mln osób.
Od lat trwają dyskusje o tym, czy suplementy z witaminami i minerałami zapobiegają chorobom układu sercowo-naczyniowego. Dzieje się tak pomimo wielu badań wskazujących na brak pozytywnego działania takich środków - zwracają uwagę autorzy nowej pracy opublikowanej w piśmie "Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes".
Aby rzucić nieco więcej światła na ten problem, naukowcy z University of Alabama w Birmingham przeanalizowali 18 badań, w których wzięło udział ponad 2 mln uczestników obserwowanych średnio przez 12 lat.
- Dokładnie oszacowaliśmy pokaźny zbiór naukowych dowodów - mówi kierujący projektem dr Joonseok Kim.
- Nie znaleźliśmy żadnych klinicznych korzyści z przyjmowania suplementów multiwitaminowych ani zawierających minerały, które powodowałyby obniżenie ryzyko ataku serca, udaru ani zgonu z powodu chorób układu krążenia - podkreśla badacz.
Autorzy publikacji podają, że aż 30 proc. Amerykanów przyjmuje tego rodzaju środki, a w 2024 r. światowa wartość rynku suplementów żywieniowych ma wynieść aż 278 mld dol.
- Bardzo trudno jest przekonać ludzi, w tym naukowców zajmujących się żywieniem, aby uznali, iż multiwitaminowe i mineralne suplementy nie zapobiegają chorobom sercowo-naczyniowym" - opowiada dr Kim.
Naukowcy proponują zamiast tego stosowanie sposobów, o których wiadomo, że działają.
- Mimo, że multiwitaminowe i mineralne suplementy przyjmowane z umiarem rzadko bezpośrednio szkodzą, to zachęcamy ludzi, aby chronili zdrowie swojego serca przez poznanie własnego indywidualnego ryzyka chorób serca i udaru, i aby popracowali ze swoim lekarzem nad zmniejszającym zagrożenie planem wykorzystującym sprawdzone metody - podkreśla dr Kim.
- Można tutaj zaliczyć zdrową dietę, ćwiczenia fizyczne, rezygnację z palenia, kontrolę ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu, a także, w razie potrzeby odpowiednie leczenie - wymienia badacz.
Naukowcy zwracają też uwagę, że American Heart Association nie zaleca stosowania zawierających minerały ani multiwitaminowych suplementów w celu ochrony przed chorobami układu krążenia.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych