Suplementy multiwitaminowe nie pomagają sercu

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 lipca 2018 10:30


Suplementy multiwitaminowe nie pomagają sercu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przyjmowanie multiwitaminowych i zawierających minerały suplementów nie zmniejsza ryzyka ataku serca, udaru czy śmierci z powodu zaburzeń układu krążenia. To wyniki analizy obejmującej badania z udziałem ponad 2 mln osób.

Od lat trwają dyskusje o tym, czy suplementy z witaminami i minerałami zapobiegają chorobom układu sercowo-naczyniowego. Dzieje się tak pomimo wielu badań wskazujących na brak pozytywnego działania takich środków - zwracają uwagę autorzy nowej pracy opublikowanej w piśmie "Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes".

Aby rzucić nieco więcej światła na ten problem, naukowcy z University of Alabama w Birmingham przeanalizowali 18 badań, w których wzięło udział ponad 2 mln uczestników obserwowanych średnio przez 12 lat.

- Dokładnie oszacowaliśmy pokaźny zbiór naukowych dowodów - mówi kierujący projektem dr Joonseok Kim.

- Nie znaleźliśmy żadnych klinicznych korzyści z przyjmowania suplementów multiwitaminowych ani zawierających minerały, które powodowałyby obniżenie ryzyko ataku serca, udaru ani zgonu z powodu chorób układu krążenia - podkreśla badacz.

Autorzy publikacji podają, że aż 30 proc. Amerykanów przyjmuje tego rodzaju środki, a w 2024 r. światowa wartość rynku suplementów żywieniowych ma wynieść aż 278 mld dol.

- Bardzo trudno jest przekonać ludzi, w tym naukowców zajmujących się żywieniem, aby uznali, iż multiwitaminowe i mineralne suplementy nie zapobiegają chorobom sercowo-naczyniowym" - opowiada dr Kim.

Naukowcy proponują zamiast tego stosowanie sposobów, o których wiadomo, że działają.

- Mimo, że multiwitaminowe i mineralne suplementy przyjmowane z umiarem rzadko bezpośrednio szkodzą, to zachęcamy ludzi, aby chronili zdrowie swojego serca przez poznanie własnego indywidualnego ryzyka chorób serca i udaru, i aby popracowali ze swoim lekarzem nad zmniejszającym zagrożenie planem wykorzystującym sprawdzone metody - podkreśla dr Kim.

- Można tutaj zaliczyć zdrową dietę, ćwiczenia fizyczne, rezygnację z palenia, kontrolę ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu, a także, w razie potrzeby odpowiednie leczenie - wymienia badacz.

Naukowcy zwracają też uwagę, że American Heart Association nie zaleca stosowania zawierających minerały ani multiwitaminowych suplementów w celu ochrony przed chorobami układu krążenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR