Suplementy wapnia mogą być niebezpiecznePAP Nauka w Polsce/Rynek Seniora - 22 sierpnia 2016 11:03


Suplementy wapnia przyjmują m.in kobiety po menopauzie - w ten sposób chcą się ochronić przed osteoporozą. Tymczasem okazuje się, że w przypadku udaru panie zażywające preparaty z wapniem są siedmiokrotnie bardziej narażone na demencję od tych, które nie stosują takiej suplementacji.

Zespół Silke Kern z Uniwersytetu w Goeteborgu (Szwecja) przeprowadził badania na 700 kobietach w wieku od 70 do 92 lat. Okazało się, że pacjentki przyjmujące suplementy wapnia są siedmiokrotnie bardziej narażone na demencję, jeśli przebyły udar mózgu.

Gdy 98 spośród badanych pań przyjmowało suplementy wapnia na początku badań, żadna z uczestniczek nie miała demencji. Jednak pod koniec badania demencja rozwinęła się u 59 kobiet.

Kobiety, u których nie doszło do udaru, ale miały uszkodzenia istoty białej związane z chorobą naczyń mózgowych, były trzykrotnie bardziej narażone na demencję, jeśli przyjmowały preparaty wapniowe.

Dr Kern podkreśla jednak, że badanie dotyczyło niewielkiej grupy, dlatego do potwierdzenia jego wyników niezbędne są szerzej zakrojone badania. Jak zaznaczają specjaliści, zaobserwowana zależność odnosiła się tylko do suplementów wapnia, a nie do zawierających go składników normalnej diety.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl