Suplementy z wapniem i witaminą D nie chronią przed złamaniami

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   29 grudnia 2017 09:19


Suplementy z wapniem i witaminą D nie chronią przed złamaniami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Typowe podejście do wzmocnienia kości starszych osób nie działa, na co wskazują wyniki analiz badań z udziałem ponad 50 tys. osób. Suplementy nie pomagały, niezależnie od dawki, płci pacjenta czy jego historii złamań.

Obecnie u starszych osób, aby zapobiec złamaniom w wyniku osteoporozy, powszechnie stosuje się suplementację witaminą D i wapniem - przypominają naukowcy z chińskiego Tianjin Hospital.

Badacze wyjaśniają jednak, że dotychczasowe badania przynosiły sprzeczne rezultaty odnośnie skuteczności takiego podejścia.

Aby rzucić więcej światła na ten problem, chińscy naukowcy przeanalizowali wyniki 33 badań klinicznych, w których wzięło udział ponad 50 tys. osób w wieku ponad 50 lat. Wszyscy uczestnicy żyli w swoim naturalnym środowisku (a nie w instytucjach takich jak np. domy opieki).

Uwzględnione badania sprawdzały działanie stosowanych często suplementów. Ochotnicy przyjmowali osobno wapń, witaminę D, obie substancje jednocześnie albo placebo. Sprawdzane było przy tym ryzyko złamań uczestników.

Suplementy niestety okazały się nieskuteczne. Nie zmieniały zagrożenia złamaniami niezależnie od dawki podawanych substancji, ilości wapnia przyjmowanego z dietą, podstawowego stężenia witaminy D, a także płci pacjenta ani historii przebytych złamań.

"W przeprowadzonej metaanalizie randomizowanych badań klinicznych wykorzystanie suplementów zawierających wapń, witaminę D lub oba składniki, w porównaniu do podawania placebo albo nieprowadzenia leczenia, nie wiązało się z mniejszym ryzykiem złamań u żyjących we własnych społecznościach starszych osób" - piszą badacze w pracy opublikowanej na łamach pisma "JAMA".

"Wyniki te nie popierają postępowania, które opiera się na podawaniu tych suplementów żyjącym w swoich społecznościach starszym osobom" - dodają naukowcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR