Świadczenia zdrowotne na które Polacy oczekują najdłużej to...

ZDROWIE

Autor: PWX/Rynek Seniora   12 grudnia 2016 11:59


Świadczenia zdrowotne na które Polacy oczekują najdłużej to... Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z Barometrem Fundacji WHC, średni czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne od wielu lat utrzymuje się na stałym poziomie. Aktualnie czas oczekiwania wynosi 2,9 mies. Negatywny trend w dostępie do świadczeń zdrowotnych utrzymuje się.

Świadczenia na które Polacy oczekują najdłużej to endoprotezoplastyka stawu kolanowego (ok 3,5 roku) oraz operacja usunięcia zaćmy (ok 2 lat). Ponad 0,5 mln pacjentów oczekuje w Polsce na operację usunięcia zaćmy.

Jak pokazuje najnowszy Barometr WHC (stan na październik/listopad 2016 r.), czas oczekiwania na operację usunięcia zaćmy wynosi średnio 23,5 miesiąca.

Zdesperowani pacjenci coraz częściej szukają sposobów na ominięcie kolejek: migrują pomiędzy województwami, leczą się prywatnie bądź wybierają leczenie za granicą, korzystając z możliwości jakie daje im tzw. „Dyrektywa o transgranicznej opiece zdrowotnej”. Zgodnie z założeniami dyrektwy pacjent ma prawo skorzystać ze świadczeń za granicą (na terenie UE), a następnie ubiegać się o zwrot kosztów od NFZ. Kraje w których Polacy najczęściej leczą zaćmę to Czechy i Niemcy - podaje WHC.

W 2015 roku złożono 4872 wniosków o zwrot kosztów świadczeń zdrowotnych, które udzielane były na terenie innych państw członkowskich Unii Europejskiej, na łączną kwotę 17 741 922, 46 zł. Najczęściej udzielanym świadczeniem za które NFZ dokonał w 2015 roku zwrotu kosztów, były operacje usunięcia zaćmy - dotyczyło ich 3133 wniosków o zwrot kosztów, na ogólną liczbę 4 872 wniosków (więcej o leczeniu zaćmy w Barometrze WHC).

- Dotychczasowa praktyka pokazuje, że nie występują realne zagrożenia ze strony opieki transgranicznej dla systemu finansowania opieki zdrowotnej w Polsce - mówi Tomasz Pęcherz, Prezes Fundacji Watch Health Care. Liczba wniosków o zwrot kosztów leczenia za granicą mogłaby być znacznie większa, ale wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego, że istnieją takie możliwości - dodaje Pęcherz.

Innym sposobem na ominięcie kolejki jest znalezienie ośrodka, gdzie czas oczekiwania jest najkrótszy. W najnowszym Barometrze przedstawiamy dostępność do leczenia zaćmy, z podziałem na województwa.

Najdłuższy czas oczekiwania odnotowano w województwach: opolskim - średnio 41,9 (mies.), śląskim (31,6 mies.) i warmińsko-mazurskim (28,8 mies.). Według danych WHC najkrócej na zabieg oczekuje się w województwie podkarpackim (11,4 mies.) oraz w województwie kujawsko-pomorskim (12,4 mies.).

Oprócz długich kolejek do operacji zaćmy i endoprotezoplastyki, problemem nadal pozostaje dostęp do lekarzy specjalistów. Średni czas oczekiwania wynosi 2,5 miesiąca. Jednak w przypadku niektórych specjalności kolejki są drastycznie dłuższe: endokrynolog (9,2 mies.); ortodonta (7,7 mies.); angiolog (7,1 mies.); urolog (5,3 mies.); neurochirurg (5,2 mies.); urolog dziecięcy (4,8 mies.); kardiolog (4,1 mies.); immunolog (4 mies.); chirurg plastyczny (3,8 mies.); chirurg naczyniowy (3,4 mies.).

Zgodnie z raportem, nie ma obecnie dziedziny medycyny, w której nie odnotowano by bariery dostępu do świadczeń zdrowotnych. Od momentu rozpoczęcia monitorowania kolejek przez WHC, płatnik publiczny w dalszym ciągu nie zapewnia równego dostępu do świadczeń zdrowotnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR