Świadomość nt. zakażeń HCV zbyt niska. Rusza kampania, która ma to zmienić

ZDROWIE

Autor: KL/Rynek Seniora   25 maja 2016 08:46


Świadomość nt. zakażeń HCV zbyt niska. Rusza kampania, która ma to zmienić HCV to wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C. Fot. Fotolia

W czerwcu rusza kampania społeczna służąca podniesieniu poziomu wiedzy o wciąż istotnym problemie zakażeń HCV i promująca podejmowanie działań zmniejszających ryzyko zakażenia HCV.  Do niedawna osoby starsze ze względu na efekty uboczne terapii standardowych była pozbawiona z możliwości leczenia.

HCV to wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C. Zakażenie wirusem HCV przebiega w większości przypadków bez charakterystycznych objawów i może ujawnić́ się̨ po wielu latach trwania w postaci marskości lub raka wątrobowokomórkowego.

W kraj do zakażeń najczęściej dochodzi w czasie świadczeń realizowanych w placówkach zdrowia np. w czasie hospitalizacji czy badań diagnostycznych.

Wyniki badań przeprowadzonych w Polsce przez NIZP-PZH wskazują, że świadomość na temat zakażeń HCV w społeczeństwie jest wciąż zbyt niska. Ponad połowa osób (55%) deklaruje, że nie słyszała o wirusie HCV .

W ramach Projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV” realizowane są działania edukacyjne skierowane do środowisk kluczowych z punktu widzenia walki z zakażeniami wirusem HCV, tj. do pracowników zawodów medycznych, w tym lekarzy oraz pielęgniarek, lekarzy ginekologów, hepatologów, położnych oraz lekarzy stomatologów.

Ponadto prowadzone są szkolenia dla osób uprawiających zawody pozamedyczne, przy których może dochodzić do transmisji HCV i innych zakażeń krwiopochodnych, a w szczególności do pracowników salonów kosmetycznych, tatuażu oraz studiów fryzjerskich. Szkolenia te dostępne są też nieodpłatnie dla każdego w formie e-learningu.

Jak mówiła nam wcześniej dr Anna Piekarska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi od roku w kraju finansowane jest nowoczesne leczenie zakażeń wirusem HCV. Najnowsze badania kliniczne wskazują, że nowa bezinterferonowa terapia, jest dobrze tolerowana nawet przez najstarszych pacjentów, a jej skuteczność sięga 100 procent. 

- To grupa pacjentów, która jeszcze niedawno ze względu na efekty uboczne terapii standardowych była pozbawiona z możliwości leczenia. Dziś takie czynniki jak wiek, waga czy współistnienie innych chorób nie stanowią podstaw do wykluczenia z terapii zakażeń HCV - zapewnia ekspertka. 

Eksperci przekonują, że obecnie w walce z HCV problem nie stanowi leczenie chorych ale fakt , że wciąż olbrzymia rzesza chorych pozostaje niezdiagnozowana. Powodem jest znikoma wiedza na temat wirusa. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.