Światło słoneczne bardzo ważne dla zdrowia psychicznego

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   08 listopada 2016 09:00


Światło słoneczne bardzo ważne dla zdrowia psychicznego Terapeuci powinni zdawać sobie sprawę z tego, że w miesiącach zimowych może pojawiać się większe zapotrzebowanie na ich usługi. Fot. Fotolia

Ilość światła słonecznego jest najważniejszym czynnikiem pogodowym wpływającym na regulację emocji i samopoczucia - dowodzą naukowcy na łamach "Journal of Affective Disorders".

Badacze z Uniwersytetu Brighama Younga (USA) zestawili ze sobą i przeanalizowali informacje kliniczne dotyczące pacjentów szukających pomocy psychologicznej oraz dane meteorologiczne, uwzględniające czynniki pogodowe, takie jak ilość światła słonecznego, zachmurzenie, opady, prędkość wiatru, temperatura i poziom zanieczyszczenia powietrza. Doszli do wniosku, że nic tak nie oddziałuje na uczucie napięcia psychicznego, jak niedostateczna ilość światła docierającego do powierzchni Ziemi.

Chociaż wyniki badania nie są niczym nowym w kontekście odkryć naukowych, uświadamiają ludziom, jak ważne dla zachowania zdrowia psychicznego i emocjonalnego jest odpowiednie nasłonecznienie.

- Ludziom wydaje się, że będą odczuwali większe napięcie psychiczne w dni charakteryzujące się dużymi opadami lub wysokim zanieczyszczeniem powietrza. Nie znaleźliśmy takiego powiązania. Jedyna rzecz, która naprawdę się liczy, to ilość światła docierającego do powierzchni Ziemi pomiędzy wschodem i zachodem Słońca - komentuje psycholog Mark Beecher.

- Terapeuci powinni zdawać sobie sprawę z tego, że w miesiącach zimowych może pojawiać się większe zapotrzebowanie na ich usługi. Ze względu na mniejszą liczbę godzin słonecznych, klienci mogą być wtedy szczególnie wrażliwi na poczucie niepokoju emocjonalnego - dodaje badacz. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.