
Dzięki odpowiednio dobranej dawce światła można zapobiec zaburzeniom snu, depresji i pobudzeniu, występującym u pacjentów z chorobą Alzheimera w domach opieki - informuje pismo „Sleep”.
Osoby cierpiące na chorobę Alzheimera oraz inne odmiany demencji mogą mieć problemy ze snem, błąkać się bez celu po nocy (tak zwane wędrowanie), a w ciągu dnia wykazywać rozdrażnienie.
W badaniu przeprowadzonym przez dr Marianę Figueiro z Rensselaer Polytechnic Institute w Troy wzięły udział 43 osoby z rozpoznaniem choroby Alzheimera lub innej demencji, które poddano działaniu światła. Stosowano je w miejscach, gdzie pacjenci spędzali najwięcej czasu - od pory wstawania do szóstej po południu.
Badanych wyposażono w osobiste skalibrowane urządzenia mierzące oświetlenie.
Przed interwencja oraz w ostatnim dniu interwencji mierzono: wpływ światła na zaburzenia snu za pomocą Pittsburgh Sleep Quality Index, nastrój oceniano Cornell Scale for Depression in Dementia, zaś pobudzenie - Cohen-Mansfield Agitation Index.
Jak się okazało, dzięki odpowiedniej dawce światła znacznie zmniejszyły się zaburzenia snu, częściowo ustąpiły też depresja i pobudzenie. Szczególna poprawa dotyczyła jakości snu.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych