Światowe badania: żyjemy dłużej, ale nie w zdrowiu

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 sierpnia 2015 08:44


Światowe badania: żyjemy dłużej, ale nie w zdrowiu Ludzie żyją dłużej w chorobie i jako osoby niepełnosprawne. Fot. Fotolia

Żyjemy dłużej, ale wielu z nas żyje też dłużej w chorobie - wynika z badania przeprowadzonego w 188 krajach, którego rezultaty opublikowano w czwartek (27 sierpnia). W ciągu ostatnich 23 lat przeciętna długość życia dla kobiet i mężczyzn wydłużyła się o ponad 6 lat.

W ostatniej dekadzie ogólny stan zdrowia ludzi na świecie poprawił się dzięki postępom w walce z takimi chorobami zakaźnymi jak HIV/AIDS czy malaria, a także dzięki sukcesom w leczeniu schorzeń występujących podczas ciąży oraz u noworodków.

Aż tak dużej zmiany nie odnotowano jednak w przeciętnej długości życia w zdrowiu. Ludzie żyją dłużej w chorobie i jako osoby niepełnosprawne - głosi badanie, którego wyniki ukazały się w czasopiśmie medycznym The Lancet.

- Na świecie dokonano wielkich postępów, jeśli chodzi o zdrowie, ale obecnie głównym wyzwaniem jest to, by inwestować więcej środków w szukanie skutecznych sposobów zapobiegania głównym przyczynom chorób i niepełnosprawności oraz sposobów zwalczania ich - powiedział autor badania Theo Vos z University of Washington.

Przeciętna długość życia na świecie dla obu płci wydłużyła się o 6,2 lat - z 65,3 w 1990 roku do 71,5 w 2013 roku. Długość życia w zdrowiu, czyli bez poważnych schorzeń, wydłużyła się o 5,4 lat - z 56,9 w 1990 roku do 62,3 w 2013 roku.

W 2013 roku najkrócej w zdrowiu żyli mieszkańcy Lesotho (42 lata), a najdłużej - Japończycy (73,4 lat). W Japonii mężczyźni średnio żyją w zdrowiu ponad 71 lat, a kobiety ponad 75. Kolejne miejsca zajmują: Singapur, Andora, Islandia, Cypr, Izrael, Francja, Włochy, Korea Południowa i Kanada.

W większości ze 188 krajów objętych badaniem zmiany w długości życia w zdrowiu w latach 1990-2013 były znaczące i pozytywne - twierdzą naukowcy. Jednak w niektórych - np. w Belize, Botswanie czy Syrii - przeciętna długość życia w zdrowiu w 2013 roku nie była znacznie dłuższa niż 23 lata wcześniej.

W niektórych państwach, m.in. w RPA, Paragwaju czy na Białorusi, długość życia w zdrowiu się skróciła. W Lesotho czy Suazi dzieci, które przyszły na świat w 2013 roku najpewniej przeżyją w zdrowiu o ok. 10 lat mniej niż osoby, które urodziły się tam 20 lat wcześniej.

Badanie wykazało również spore różnice między krajami o najwyższym i najniższej oczekiwanej długości życia w zdrowiu, w tempie tych zmian i ich kierunku.

Przeciętna długość życia w zdrowiu Nikaraguańczyków i Kambodżan znacznie wzrosła od 1990 roku - odpowiednio o 14,7 i 13,9 lat. Z kolei w Botswanie i Belize wskaźnik ten spadł odpowiednio o 2 i 1,3 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR