Światowy Dzień Menopauzy. 7 sposobów na jej łagodny przebieg

ZDROWIE

Autor: Jacek Wykowski, Natural Medical/Rynek Seniora   18 października 2016 14:51


Światowy Dzień Menopauzy. 7 sposobów na jej łagodny przebieg Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Uderzenia gorąca, "nocne poty", drażliwość, zaburzenia snu, bóle stawów, przyrost masy ciała, obniżone libido - to główne konsekwencje zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety przechodzącej menopauzę. Można je jednak skutecznie minimalizować, niekoniecznie sięgając po farmaceutyki.

Średni wiek rozpoczęcia klimakterium u ludzi to 51 lat, a ostatnia miesiączka (czyli menopauza) u kobiety występuje zwykle pomiędzy 45. a 55. r.ż. Późne klimakterium ma miejsce, gdy ostatnia miesiączka pojawia się między 55. a 60. r.ż. 

W ujęciu ewolucyjnym istnieje kilka hipotez dotyczących znaczenia menopauzy. Jedną z nich jest tzw. hipoteza babki, zgodnie z którą menopauza występuje u gatunku ludzkiego, ponieważ niepłodność u kobiet w późnym wieku niesie za sobą korzyści dla ewolucji - starsze kobiety mogą poświęcić swój czas na opiekę nad swoimi dziećmi oraz wnukami.

Aby klimakterium przebiegało łagodnie, warto spróbować kilku prostych, "naturalnych" metod. 

1. Ziołowa kąpiel
Jednym z objawów klimakterium jest zwiększona potliwość w porze nocnej, która wpływa na problemy ze snem. To z kolei przyczynia się do uczucia zmęczenia i osłabienia.

- Na problemy z nocnymi potami najlepiej sprawdzi się aromatyczna kąpiel. Wystarczy wymieszać 6-8 kropli olejku z melisy, bergamotki, lawendy lub olejku cyprysowego z niewielką ilością śmietany, dodać do wanny z wodą w temperaturze 38 st. Celsjusza i przez 15 minut relaksować się w kąpieli. Od razu po niej radzę położyć się do łóżka - mówi fitoterapeutka (specjalistka w zakresie zielarstwa) Halina Owczarek z kliniki Natural Medical.

2. Koniczyna łąkowa na osteoporozę
Klimakterium wiąże się również z zanikiem tkanki kostnej, czyli powszechnie znaną chorobą cywilizacyjną - osteoporozą. Kości stają się w wyniku tego bardziej łamliwe i częściej dochodzi do złamań. Jak podaje NOF (National Osteoporosis Foundation), w ciągu 5-7 lat od rozpoczęcia przekwitania gęstość kości kobiety może zmniejszyć się nawet o 20 proc. Przyczyną osteoporozy menopauzalnej jest zmiana w gospodarce hormonalnej organizmu polegająca na niedoborze estrogenów.

Picie naparu z koniczyny łąkowej zmniejsza ryzyko zachorowania na osteoporozę, ponieważ działa podobnie do estrogenów. Dodatkowo napar z koniczyny łąkowej przeciwdziała uderzeniom gorąca.

3. Dziurawiec na nerwy
Do objawów menopauzy należą także nadwrażliwość emocjonalna - nerwowość i pobudliwość oraz skłonność do popadania w depresyjne nastroje. Chwiejność nastroju wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na relacje z otoczeniem, dlatego warto jej przeciwdziałać.

- Przed sięgnięciem po leki farmakologiczne warto wypróbować kurację herbatką leczniczą. Dwie łyżeczki dziurawca pospolitego należy zalać 1/4 litra wody. Zagotować, odstawić na 5 minut, a następnie przecedzić. Tak przygotowany napar pić co najmniej przez 4 tygodnie po 2-3 filiżanki dziennie - radzi Halina Owczarek.

4. Jak zawsze ruch
Im więcej ruchu, tym lepiej. Spacery na świeżym powietrzu dobrze dotleniają cały organizm, usprawniają go, a to prowadzi do lepszego samopoczucia i lepszej formy. Trzy razy w tygodniu powinno się także podjąć intensywniejszy wysiłek fizyczny. Ćwiczenia spowalniają proces spadku gęstości masy kostnej, a dzięki produkcji endorfin poprawiają nastrój i pomagają uniknąć stanów depresyjnych.

5. Stare nałogi
Wypijanie dużej ilości kawy może wywoływać uczucie gorąca oraz przyczyniać się do zaburzeń odczuwania temperatury. Takie samo działanie ma alkohol, dlatego należy ograniczać jego spożycie. Zaskoczeniem nie będzie także szkodliwy wpływ palenia papierosów na kondycję całego organizmu oraz przyczynienie się do zwiększenia ryzyka zachorowań na raka.

6. Dobrzy przyjaciele
Liczne badania potwierdziły pozytywny wpływ przyjaźni i relacji międzyludzkich na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego aby przeciwdziałać stanom depresyjnym, należy unikać samotności. Spotkania z rodziną i znajomymi oraz ogólna aktywność pomogą przezwyciężyć zły nastrój.

7. Libido w formie
Poważnym problemem okresu menopauzy jest zmniejszenie poziomu libido. Zamiast sięgać po gotowe suplementy, można wypróbować naturalne afrodyzjaki, które przeważnie znajdują się pod ręką. Rozmaryn, lubczyk czy szafran są znane ze swoich właściwości pobudzających pożądanie. Picie co wieczór szklanki wody z rozgniecionymi ziarnami anyżu zwiększa popęd seksualny. Z kolei bazylia i imbir poprawiają krążenie krwi, a imbir dodatkowo podnosi jej temperaturę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR