Światowy Dzień Rzucania Palenia: choć miliony Polaków zerwały z nałogiem, uzależnionych nie brakuje

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   16 listopada 2017 10:10


Światowy Dzień Rzucania Palenia: choć miliony Polaków zerwały z nałogiem, uzależnionych nie brakuje Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dzięki skutecznej akcji antynikotynowej zmalała nie tylko liczba palących Polaków, ale i liczba zgonów na choroby związane z paleniem. Wciąż zostaje jednak dużo do zrobienia - przypomina z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia prof. Witold Zatoński.

Jeszcze przed 30 laty przeciętny Polak wypalał więcej papierosów, niż mieszkaniec jakiegokolwiek innego kraju na świecie. W Polsce rejestrowano najwyższą częstość zachorowań na schorzenia odtytoniowe, a w szczególności na raka płuca, chorobę występującą prawie wyłącznie u palaczy.

Jak przypomina w materiale przesłanym w środę PAP prof. Zatoński, prezes fundacji "Promocja Zdrowia", sytuacja w Polsce kraju poprawiła się m.in. dzięki akcji edukacyjnej "Rzuć palenie razem z nami". Z kolei w 1995 r. Sejm uchwalił pionierską ustawę przeciwtytoniową, powołującą do życia narodowy program walki z chorobami tytoniowymi i wprowadzającą m.in. ograniczenie reklamy oraz promocji papierosów, szczególnie wśród dzieci. Ustawa zobowiązywała służbę zdrowia do bezpłatnego leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu.

W kolejnych latach miliony Polaków rzuciły palenie, a liczba ekspalaczy zaczyna obecnie przekraczać liczbę palaczy. W latach 1990-2016 spadła też sprzedaż papierosów - z ponad 100 mld papierosów - do ok. 40 mld. Doprowadziło to do poprawy stanu zdrowia społeczeństwa. Na przykład współczynniki umieralności u mężczyzn w średnim wieku spadły z 60/100 tys w 1990 r. - do 20/100 tys. w 2016 r. Umieralność z powodu raka płuca spadła o dwie trzecie.

"Obecnie wchodzimy w ostatnią fazę walki z chorobami odtytoniowymi. Musimy w niej jeszcze bardziej przyspieszyć działania prozdrowotne" - podkreślono w piśmie fundacji, powołanej w 1991 r, aby zatrzymać epidemię raka płuca.

Mimo postępu w Polsce nadal pali ok. 5 milionów mężczyzn oraz ok. 3 miliony kobiet. Każdego dnia palenie jest przyczyną przedwczesnej śmierci 1096 palaczy. Ponad 60 proc. palaczy deklaruje, że zerwanie z nałogiem jest dla nich najważniejszym postanowieniem na najbliższe miesiące.

Z badania ITC (International Tobacco Control) wynika, że w 2016 roku ponad 30 proc. (2,5 mln) aktualnych palaczy próbował rzucać palenie. Aby pomóc im w walce o zdrowie, należy stworzyć jak najlepsze warunki do zerwania z nałogiem - podkreślili eksperci.

Fundacja przypomina kolejne podejmowane w Polsce działania, jak np. wprowadzone na początku b.r. ostrzeżeń obrazkowych na paczkach papierosów. Dodają, że w Polsce brakuje nadal pełnego zakazu palenia w miejscach publicznych, i zauważa, że bierne palenie co roku zabija tysiące osób.

"Dopuszczone do sprzedaży pozostają również papierosy mentolowe oraz tzw. slimy. Badania wskazują, że są one szczególnie atrakcyjne dla dzieci, a palacze błędnie postrzegają je jako mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy" - zwraca uwagę fundacja "Promocja Zdrowia".

W swoim piśmie prof. Zatoński z fundacją apeluje, aby "te i inne działania stały się priorytetem dla polskiego rządu".

"W ten sposób przyczyni się on do uratowania co roku tysięcy Polaków od przedwczesnej śmierci. Liczymy, że w okresie przedświątecznym i na początku 2018 roku setki tysięcy Polaków podejmą skuteczną próbę rzucenia palenia. Polska znów powinna być liderem walki z chorobami odtytoniowymi i dążyć do stania się krajem wolnym od dymu tytoniowego" - czytamy w apelu Fundacji.

Prof. Zatoński zwraca też uwagę, że wsparcia dla akcji udzielają przedstawiciele kościoła, m.in. kard. Kazimierz Nycz. Przypomniał, że od 2018 r., z powodu decyzji papieża Franciszka, w Watykanie obowiązywać będzie zakaz sprzedaży papierosów. "Watykan jest pierwszym państwem w Europie zakazującym handlu papierosami" - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR