Święta w szpitalu to dla wielu seniorów konieczność
Autor: PAP/Rynek Seniora   24 grudnia 2015 10:00

Boże Narodzenie to czas miłości i spotkań z rodziną, jednak wiele osób, szczególnie w podeszłym wieku pozostaje w szpitalach na święta. Lekarze podkreślają, że rodziny są w stanie podać tysiąc powodów, by tylko nie odebrać pacjenta z placówki medycznej.

- Zawsze jest jakiś powód, a to, że nie są przygotowani, a to że wszyscy pracują, mają inne plany, czy wyjeżdżają z miasta - powiedział lek. med. Eryk Matuszkiewicz ze Szpitala Miejskiego im. F. Raszei w Poznaniu. Jak dodał, tłumaczenia są bardzo różne, jednak niestety w bardzo małym procencie są one zgodne z prawdą.

Nie poczuwamy się do opieki
Lekarze pracujący w święta w szpitalach starają się pacjentom trochę zrekompensować ten czas z dala od domu i w miarę możliwości stworzyć choć namiastkę świątecznej atmosfery. - Organizujemy wigilię dla pacjentów. Jadłospis też zawsze jest bogaty, zawsze jest wtedy ryba, ciasta, są też ozdoby świąteczne, choinka jest ubierana na każdym oddziale i taką atmosferę świąt zawsze staramy się pacjentom zapewnić - mówiła dyrektor Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu dr n. med. Krystyna Mackiewicz.

Jak tłumaczyła - "mimo, że Boże Narodzenie to jedne z najbardziej rodzinnych świąt, zawsze jest jednak jakiś powód, by pacjenta nie odbierać".

- W Polsce jest jeszcze trochę inaczej niż na Zachodzie, gdzie rodzina bardzo mocno poczuwa się do opieki nad osobą starszą czy chorą. U nas jest trochę tak, że jeśli pacjent zachoruje to opiekę nad nim w całości powierza się szpitalowi. I to trochę taka nasza cecha - boimy się ciężkich chorób, boimy się umierania w domu, moim zdaniem w tym właśnie tkwi problem - oceniła Mackiewicz.

Dodała, że personel szpitala bardzo często obserwuje, jak pacjenci w wieku powyżej 87 roku życia są przywożeni do szpitali właściwie na ostatnie godziny. Zdaniem dyrektor nie można mówić, że w ciągu najbliższego czasu nastąpi w tej kwestii jakaś rewolucyjna zmiana.

- To wymaga raczej jakiegoś innego, mentalnego nastawienia do umierania wśród bliskich. Przecież ci starsi ludzie czują się bardzo samotni, potrzebują wsparcia, a czasem w tym zabieganym świecie ludzie, rodzina nie potrafią się odnaleźć. Wydaje mi się, i staram się wierzyć, że tak jest, że to raczej na tym polega, niż na jakiejś ewidentnej chęci porzucenia. To raczej strach, że to są ludzie w podeszłym wieku i wszystko może się zdarzyć - powiedziała.

Zostawiają, bo piją i się kłócą
Prezes Centrum Medycznego HCP w Poznaniu Lesław Lenartowicz zaznaczył, że powodem pozostawiania przez rodzinę, szczególnie starszych pacjentów w szpitalach, są też bardzo często złe relacje, które nawet w perspektywie choroby, nie potrafią się zmienić i załagodzić trudnej sytuacji.

- Przyczyny są bardzo różne. Czasem też pacjent przebywający w okresie przedświątecznym jest np. alkoholikiem i rodzina nie chce go na święta przyjąć, wiec nie ma dokąd pójść. Są też osoby bezdomne i nawet jeśli uda się odnaleźć ich rodzinę, to ona odcina się po prostu od takiej osoby - tłumaczył Lenartowicz.

- Moim zdaniem to nie zależy jednak od statusu społecznego, ale od relacji międzyludzkich, to jest najważniejsze; jeśli więzy rodzinne zostały zerwane, jeszcze podparte jakąś patologią i nagle kiedy ta osoba znajduje się w szpitalu to rodzina nie chce się do niej przyznać - dodał.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR