
Do 2020 r. badaniami zostanie objętych ponad 12 tys. kobiet w regionie świętokrzyskim. Na realizację projektów dotyczących profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi Świętokrzyskie Centrum Onkologii otrzymało ponad 8 5 mln zł.
Program profilaktyki zdrowotnej realizowany będzie przez ŚCO w 80 gminach województwa świętokrzyskiego, we współpracy z ośrodkami podstawowej opieki zdrowotnej. Przez najbliższe cztery lata badaniami zostanie objętych blisko 7,6 tys. kobiet w wieku od 25-59 lat oraz ponad 4,6 tys. w wieku od 50 do 59 lat.
- Będziemy przeprowadzali spotkania edukacyjne dla kobiet, które mają zachęcić do profilaktyki. Nie zamierzamy straszyć rakiem. Chcemy pokazać jak dbać o siebie, na jakie symptomy zwracać uwagę, jak obserwować swój organizm, by w miarę wcześnie wykryć niepokojące objawy - powiedziała w czwartek (13 kwietnia) na konferencji prasowej rzeczniczka Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Izabela Opalińska.
Dyrektor ŚCO Stanisław Góźdź dodał, że program ma pomóc w budowaniu świadomości zdrowotnej społeczeństwa.
- To trudne zadanie, bo każdy z nas może znaleźć tysiące wymówek, aby nie pójść na badania profilaktyczne. Chcemy uświadomić mieszkańcom naszego regionu, że wczesne wykrycie objawów chorobowych znacznie zwiększa szansę na wyleczenie. W walce z rakiem liczy się bowiem każdy dzień - podkreślił Góźdź.
W ramach programu przewidziano możliwość dowozu kobiet na badania do ŚCO lub do miejsca stacjonowania mammobusa oraz zakup cytobusa, który umożliwi wykonanie badań w miejscu zamieszkania.
- Mamy specjalnie przygotowaną do tego kadrę, która będzie prowadziła rozmowy z uczestnikami naszego projektu. Szukamy każdej drogi, aby znacznie mniej osób umierało w naszym regionie z powodu raka szyjki macicy i piersi. Możemy poprawić te smutne statystyki. Jeśli nasi pacjenci będą korzystać z badan profilaktycznych, będziemy ich leczyć we wczesnym stadium zaawansowania choroby. To zwiększa szanse na wyleczenie - zaznaczył dyrektor.
Opalińska poinformowała, że lekarze uczestniczący w programie będą uczyli mieszkańców regionu świętokrzyskiego prowadzenia zdrowego trybu życia.
- Co robić i jak żyć, aby tego raka uniknąć. Od naszego stylu życia zależy w 50 proc. czy zachorujemy na raka czy nie. Program skierowany jest do kobiet, ale będziemy też rozmawiali z mężczyznami. Zdrowie kobiety to zdrowie całej rodziny. Chcemy uświadomić panom, że to oni powinni zachęcać swoje partnerki do badań profilaktycznych - podkreśliła rzeczniczka ŚCO.
Na realizację programu kieleckie Centrum otrzymało z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020 ponad 8,5 mln zł, z czego ponad 7,6 mln to unijne dofinasowanie.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych