Świętokrzyskie: przebadają tysiące kobiet. Cel - diagnostyka raka szyjki macicy i raka piersi

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 kwietnia 2017 14:36


Świętokrzyskie: przebadają tysiące kobiet. Cel - diagnostyka raka szyjki macicy i raka piersi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do 2020 r. badaniami zostanie objętych ponad 12 tys. kobiet w regionie świętokrzyskim. Na realizację projektów dotyczących profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi Świętokrzyskie Centrum Onkologii otrzymało ponad 8 5 mln zł.

Program profilaktyki zdrowotnej realizowany będzie przez ŚCO w 80 gminach województwa świętokrzyskiego, we współpracy z ośrodkami podstawowej opieki zdrowotnej. Przez najbliższe cztery lata badaniami zostanie objętych blisko 7,6 tys. kobiet w wieku od 25-59 lat oraz ponad 4,6 tys. w wieku od 50 do 59 lat.

- Będziemy przeprowadzali spotkania edukacyjne dla kobiet, które mają zachęcić do profilaktyki. Nie zamierzamy straszyć rakiem. Chcemy pokazać jak dbać o siebie, na jakie symptomy zwracać uwagę, jak obserwować swój organizm, by w miarę wcześnie wykryć niepokojące objawy - powiedziała w czwartek (13 kwietnia) na konferencji prasowej rzeczniczka Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Izabela Opalińska.

Dyrektor ŚCO Stanisław Góźdź dodał, że program ma pomóc w budowaniu świadomości zdrowotnej społeczeństwa.

- To trudne zadanie, bo każdy z nas może znaleźć tysiące wymówek, aby nie pójść na badania profilaktyczne. Chcemy uświadomić mieszkańcom naszego regionu, że wczesne wykrycie objawów chorobowych znacznie zwiększa szansę na wyleczenie. W walce z rakiem liczy się bowiem każdy dzień - podkreślił Góźdź.

W ramach programu przewidziano możliwość dowozu kobiet na badania do ŚCO lub do miejsca stacjonowania mammobusa oraz zakup cytobusa, który umożliwi wykonanie badań w miejscu zamieszkania.

- Mamy specjalnie przygotowaną do tego kadrę, która będzie prowadziła rozmowy z uczestnikami naszego projektu. Szukamy każdej drogi, aby znacznie mniej osób umierało w naszym regionie z powodu raka szyjki macicy i piersi. Możemy poprawić te smutne statystyki. Jeśli nasi pacjenci będą korzystać z badan profilaktycznych, będziemy ich leczyć we wczesnym stadium zaawansowania choroby. To zwiększa szanse na wyleczenie - zaznaczył dyrektor.

Opalińska poinformowała, że lekarze uczestniczący w programie będą uczyli mieszkańców regionu świętokrzyskiego prowadzenia zdrowego trybu życia.

- Co robić i jak żyć, aby tego raka uniknąć. Od naszego stylu życia zależy w 50 proc. czy zachorujemy na raka czy nie. Program skierowany jest do kobiet, ale będziemy też rozmawiali z mężczyznami. Zdrowie kobiety to zdrowie całej rodziny. Chcemy uświadomić panom, że to oni powinni zachęcać swoje partnerki do badań profilaktycznych - podkreśliła rzeczniczka ŚCO.

Na realizację programu kieleckie Centrum otrzymało z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020 ponad 8,5 mln zł, z czego ponad 7,6 mln to unijne dofinasowanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR