Świętokrzyskie: radni Sejmiku poparli akcję „Ostatni dyżur”

ZDROWIE

Autor: www,sejmik.kielce.pl/Rynek Seniora   27 lipca 2015 16:49


Świętokrzyskie: radni Sejmiku poparli akcję „Ostatni dyżur” Zdaniem Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego akcja "Ostatni dyżur" zwraca uwagę na ważny problem. Fot. Archiwum

Podczas dzisiejszej (27.07. br. ) sesji Radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego przyjęli stanowisko popierające działania Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w zakresie zabezpieczenia społeczeństwa polskiego w prawo do świadczeń służby zdrowia realizowanych przez pielęgniarki i położne.

W przyjętym dokumencie Sejmik stwierdza, że "bez podjęcia systemowych działań poprawiających warunki pracy i płacy pielęgniarek i położnych, w najbliższych latach w  polskim systemie opieki zdrowotnej, zabraknie pracowników chętnych do wykonywania tego zawodu, jak również do kształcenia się młodych osób w tym kierunku. Sytuacja ta może doprowadzić do powstania luki pokoleniowej, której konsekwencje odbiją się na zabezpieczeniu zdrowotnym naszego społeczeństwa.”

Według Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego "Konieczne jest więc wprowadzenie mechanizmów i rozwiązań pozwalających na stałe, systematyczne i  ukierunkowane przeznaczanie dodatkowych środków finansowych na realne podniesienie wynagrodzeń tych grup zawodowych."

Sejmik zaapelował o wprowadzenie konkretnych zmian systemowych, które pozwoliłyby m.in. na poprawę warunków pracy i płacy, zwiększenie liczby osób kształcących się w zawodach pielęgniarki i położnej, czy stworzenie mechanizmów powodujących zwiększenie atrakcyjności wykonywania zawodu w kraju, co spowoduje zmniejszenie konieczności emigracji zarobkowej  pielęgniarek i położnych.

Przyjęte dziś stanowisko otrzymali Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Prezes Rady Ministrów i Minister Zdrowia.

Dokument przyjęty przez radnych Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego jest wyrazem poparcia dla kampanii „Ostatni dyżur” prowadzonej przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych od maja br. Akcja ma celu uświadomienie Polaków o zagrożeniach społecznych wynikających z malejącej liczby pielęgniarek i położnych w Polsce. Jest to zjawisko tym bardziej niepokojące, że równocześnie wydłuża się długość życia Polaków i Polek, przybywa więc osób wymagających wieloletniej profesjonalnej opieki pielęgniarskiej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.