Świętokrzyskie: szybszy powrót do sprawności po operacji stawu biodrowego i kolanowego

ZDROWIE

Autor: KLX/Rynek Seniora   30 marca 2016 13:50


Świętokrzyskie: szybszy powrót do sprawności po operacji stawu biodrowego i kolanowego Program szybkiego powrotu do zdrowia po operacjach stawu kolanowego i biodrowego wdraża Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Fot. IntangibleArts/Flickr.com (CC BY 2.0)

Z myślą o jak najwcześniejszym usprawnianiu pacjentów kwalifikowanych do operacji stawu biodrowego i kolanowego Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach wdraża program "Rapid Recovery" - szybkiego powrotu do zdrowia.

Celem programu realizowanego w oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej z pododdziałem edoprotezoplastyki jest zoptymalizowanie wszystkich aspektów drogi pacjenta - od oceny przedoperacyjnej, aż po fazę po wypisaniu ze szpitala.

Procedura wymiany stawu zaplanowana "od A do Z"
Cały okres hospitalizacji, termin przeprowadzenia zabiegu i wypisu jest dokładnie zaplanowany. Jeszcze przed przyjęciem do placówki  chorzy uczestniczą w sesji edukacyjnej. Spotykają się z wszystkimi członkami zespołu, począwszy od pielęgniarki przeprowadzającej ocenę przedoperacyjną, a kończąc na chirurgu i fizjoterapeucie.

Takie podejście pozwala na przekazanie kompleksowej informacji na temat wszystkich aspektów wymiany stawu i przygotowania do hospitalizacji. Chorzy już na tym etapie są przygotowywani do powrotu do domu po zabiegu i okresu rekonwalescencji.

Chorzy proszeni są o przyjście na sesję edukacyjną z członkiem rodziny lub przyjacielem, który będzie ich „opiekunem” i który będzie ich mobilizował do rehabilitacji po zabiegu.

Czas hospitalizacji skraca się nawet o połowę
Po operacji program, z pomocą skutecznego uśmierzania bólu, koncentruje się na tym, aby chory jak najszybciej wstał z łóżka i rozpoczął ruchy stawu. Ćwiczenia  w oddziale wykonywane są w grupie w celu zwiększenia motywacji do rehabilitacji. W domu rolę tę przejmuje „opiekun”. W ten sposób osoba zoperowana jest w stanie w krótkim okresie po operacji powrócić do aktywnego życia. 

Dzięki wdrożeniu programu "Rapid Recovery" średni czas hospitalizacji ulega skróceniu  z 5-6 dni do około 3 dni.

Program promuje szybki powrót do zdrowia, lecz warunkiem wypisu  jest pionizacja i umiejętność samodzielnego poruszania się o kulach nie tylko po równej powierzchni, ale także po schodach.

Jak pokazują statystyki, 60 proc. populacji po 65. r.ż. cierpi na szeroko rozumiane zmiany zwyrodnieniowe. Jednym z najczęstszych problemów związanych z układem ruchu są zwyrodnienia stawów biodrowych i kolanowych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.