System nie uwzględnia wielkich zespołów geriatrycznych
Autor: Maria Krzos, PAP/Rynek Seniora   27 maja 2015 12:45

W jaki sposób system ochrony zdrowia w Polsce radzi sobie z leczeniem wielkich zespołów geriatrycznych oraz jakie zagrożenia i trudności wiążą się z tymi schorzeniami - na to pytanie starali się odpowiedzieć 25 maja eksperci uczestniczący w kolejnym posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.

Wielkie zespoły geriatryczne (WZG) to przewlekłe, wieloprzyczynowe zaburzenia typowe dla osób w wieku podeszłym. Znacznie zwiększają ryzyko niesprawności i negatywnie wpływają na jakość życia osób starszych. Ryzyko ich wystąpienia narasta z wiekiem.

Do najważniejszych zaliczamy otępienie, upadki, nietrzymanie moczu i stolca, depresję, niedożywienie, sarkopenię (utratę masy mięśniowej), ubytki słuchu i wzroku, otępienie czy odleżyny.

- To schorzenia, które same w sobie bezpośrednio nie zagrażają życiu pacjentów, ale wpływają negatywnie na ich sprawność i poziom funkcjonowania - tłumaczyła prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii.

Wyjaśniła, że powody ich występowania można podzielić na trzy grupy: wiek (występują po 70-80 roku życia), współistniejące choroby i leki oraz przyczyny środowiskowe.

- Należy pamiętać, że schorzenia te wzajemnie na siebie oddziałują, jedno przyczynia się do występowania kolejnych, zaś te które się pojawiają wzmacniają to, które zdiagnozowane zostało jako pierwsze. Tworzy się w ten sposób błędne koło - mówiła.

W jej ocenie do diagnozowania wielkich zespołów geriatrycznych potrzebne jest wdrożenie procedury całościowej oceny geriatrycznej. Potrzebne są też badania przesiewowe połączone z rewizją leków pobieranych do tej pory przez pacjenta.

MZ: dostrzegamy problem i przeciwdziałamy
Jak z wielkimi zespołami geriatrycznymi radzi sobie system ochrony zdrowia w Polsce? 

Z informacji przekazanych posłom  przez resort zdrowia wynika, że obowiązujący system organizacji i finansowania świadczeń opieki zdrowotnej nie uwzględnia jeszcze ani też nie definiuje WZG, co - jak podkreślono - nie ogranicza możliwości wypracowania i stworzenia w przyszłości regulacji wychodzących naprzeciw zmniejszaniu ryzyka występowania WZG.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia jednak, że dostrzega problemy polskiej geriatrii oraz występujące trendy demograficzne i podejmuje działania w zakresie edukacji geriatrycznej oraz zapewnienia seniorom dostępności do świadczeń.

Na liście działań wymienionych przez Igora Radziewicza-Winnickiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia znalazły się m.in. szkolenia z zakresu geriatrii dla lekarzy i pielęgniarek POZ oraz fizjoterapeutów. 

Kolejnym projektem ma być uruchomienie dziennych domów opieki medycznej adresowanych głównie do osób powyżej 65 r. ż.  - Będzie to forma pośrednia między opieką zdrowotną a systemem opieki społecznej, oczywiście naszym celem jest, by te dwa systemy się uzupełniały. W programie pilotażowym docelowo ma wziąć udział 40 podmiotów leczniczych - powiedział Radziewicz-Winnicki.

Minister tłumaczył, że intencją tego programu jest zebranie wiedzy i doświadczeń, które ewentualnie byłyby później cenne na przykład przy współpracy ministerstwem pracy.

Innym działaniem wymienionym przez Radziewicza-Winnickiego jest wprowadzenie przepisów nakładających na szpitale obowiązek wdrożenia procedury całościowej oceny geriatrycznej pacjenta. Szpitale mają czas na dostosowanie się do tych wymogów do końca czerwca 2016 r.

Trzeba zmienić rozporządzenia ws. świadczeń gwarantowanych
Kolejnym projektem wdrażanym bezpośrednio z myślą osobach w podeszłym wieku  jest Narodowy Instytut Geriatrii.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.