Szczecin: 101-letnia pacjentka przeszła operację zaćmy

ZDROWIE

Autor: Rynek Seniora   03 sierpnia 2018 11:49


Szczecin: 101-letnia pacjentka przeszła operację zaćmy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Specjaliści z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie przeprowadzili zabieg usunięcia zaćmy u pacjentki liczącej 101 lat.

Jak informuje nas Bogna Bartkiewicz, rzecznik szczecińskiego szpitala, pacjentka zgłosiła się do okulisty z zaawansowaną zaćmą obu oczu (zaćmą jądrową) na poziomie ruchów ręki - jedyne co mogła zobaczyć po zamknięciu jednego oka, to ruszającą się w niewielkiej odległości rękę.

Zaćma jądrowa związana jest ze stwardnieniem jądra soczewki. Jego zabarwienie zmienia się na żółty, a następnie brązowy kolor. Światło przechodzące przez soczewkę zostaje rozproszone i do odbierającej bodźce wzrokowe siatkówki dociera go mniej niż w zdrowym oku. Powoduje to pogorszenie widzenia.

U 101-letniej pani Janiny upośledzenie wzroku było zaawansowane. Jednocześnie jak na swój wiek pacjentka była w dobrym stanie fizycznym i psychicznym, w miarę aktywna, kontaktowa i bardzo dobrze zdawała sobie sprawę ze znaczenia, przebiegu choroby i jej ewentualnego leczenia. Dlatego zdecydowano o przeprowadzeniu u niej operacji.

- Ze względu na twarde jądro soczewki niemożliwe było usunięcie zaćmy metodą klasyczną ultradźwiękową - tłumaczy prof. Wojciech Lubiński, który operował pacjentkę.

Dodaje: - Zabieg wykonaliśmy techniką zewnątrztorebkową. Nacięcie rogówki oka było w tym wypadku wyjątkowo szerokie - 8-10 mm (standardowe cięcie ma ok. 2,2-2,6 mm). Dodatkowym utrudnieniem była tzw. wiotka tęczówka, która w podeszłym wieku występuje dość często, a w czasie operacji może ulec uszkodzeniu. Sztuczną soczewkę umiejscowiono centralnie i założono 16 szwów rogówkowych.

Operacja się udała, nie było żadnych komplikacji śródoperacyjnych, choć tym razem zabieg trwał około godziny, a nie jak zazwyczaj ok. 20 minut.

To pierwsza ponad 100-letnia pacjentka w 30-letniej praktyce prof. Lubińskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR