Szczecin: filharmonia wspiera badania słuchu dla seniorówPAP/Rynek Seniora - 12 lutego 2018 09:35


Seniorzy, którzy kupią bilet na koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie otrzymają zaproszenie na bezpłatne badanie słuchu. To jedna z odsłon prowadzonej przez filharmonię akcji, która ma popularyzować dbanie o słuch.

Nawet najdoskonalsza pod względem akustyki sala koncertowa nie zapewni pełni wrażeń, jeśli najpierw nie zadba się o niezwykle czuły mechanizm, czyli własne uszy - przypominają organizatorzy kampanii Słyszę Dobre Dźwięki realizowanej w szczecińskiej filharmonii.

2018 zaproszeń na bezpłatne badania słuchu czeka na osoby, które ukończyły 55. rok życia i kupią bilet na dowolny koncert w filharmonii w Szczecinie.

Badanie, oceniające ogólny stan aparatu słuchowego oraz ewentualnych ubytków pozwala określić kondycję słuchu. Takie badanie powinno się wykonywać regularnie, by odpowiednio wcześnie wykryć i zaradzić problemom, ponieważ wczesna diagnoza może uratować słuch.

- Żyjemy w czasach, w których spora część ludzi ma problemy ze słuchem - powiedział rzecznik prasowy filharmonii Jakub Gilowski. - Dobrym przykładem na niewłaściwe obchodzenie się z naszym słuchem jest np. używanie słuchawek dousznych, które szkodzą uszom. Problemy ze słuchem to wstydliwy temat, o którym się właściwie nie mówi - dodał Gilowski.

Zaproszenia na badania to kolejne przedsięwzięcie w ramach realizowanej przez filharmonię wraz z partnerami kampanii społecznej "Słyszę dobre dźwięki". Kampania zwraca uwagę na problem szkodliwego hałasu i ochrony słuchu. Akcja obejmuje przedsięwzięcia edukacyjne, w tym konkursy na szkolne strefy harmonii oraz warsztaty dla uczniów i nauczycieli.

W 2018 r. zamierzamy m.in. zbadać natężenie hałasu w mieście - dodał Gilowski.