Szpital w Pszczynie wznowi działalność: będzie geriatria, ale nie ZOLPAP/Rynek Seniora - 31 lipca 2018 10:27


Spółka założona przez powiat otrzymała kontrakt na świadczenia medyczne w szpitalu w Pszczynie (Śląskie) - wynika z poniedziałkowej (30 lipca) informacji śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Oznacza to, że nieczynny od początku lipca szpital niebawem wznowi działalność.

Rokowania w prawie leczenia szpitalnego w powiecie pszczyńskim śląski oddział NFZ ogłosił 16 lipca. W poniedziałek nastąpiło rozstrzygnięcie postępowania. Kontrakt otrzymała powołana przez powiat pszczyński spółka pod nazwą Centrum Przedsiębiorczości CP z siedzibą w Woli w tym powiecie. Szpital ma wznowić działalność 1 sierpnia, a kontrakt ma obowiązywać do połowy 2021 r.

Jak wynika z informacji przekazanej przez NFZ, kontrakty dotyczą m.in. świadczeń z anestezjologii i intensywnej terapii, w izbie przyjęć, na ortopedii i traumatologii narządu ruchu, w tym zabiegów endoprotezoplastyki, oraz pakietu onkologicznego, neonatologii, geriatrii, chorób wewnętrznych, neurologii, chirurgii ogólnej (także w ramach pakietu onkologicznego) oraz położnictwa i ginekologii. To taki sam zakres świadczeń jak dostępny w pszczyńskim szpitalu przed jego zamknięciem w połowie tego roku.

Na razie nie będzie działał zakład opiekuńczo-pielęgnacyjny oraz poradnie przyszpitalne - NFZ nie ogłosił jeszcze konkursu w tym zakresie. - Będziemy robić wszystko, żeby te obszary działań również znalazły się w szpitalu - zadeklarował nowy dyrektor placówki dr Marcin Leśniewski.

Jak poinformowało Starostwo Powiatowe w Pszczynie, w ostatnich tygodniach pomieszczenia szpitala były remontowane. Od początku lipca, kiedy powiat pszczyński przejął budynek od dzierżawiącej go do 30 czerwca spółki Centrum Dializa z Sosnowca, intensywnie dostosowywano palcówkę do wymagań przepisów. Na każdym oddziale przygotowano zespoły pomieszczeń pielęgnacyjnych, czyli punkty pielęgniarskie z pokojem przygotowawczym, gabinety diagnostyczno-zabiegowe, brudowniki wyposażone w urządzenia do dezynfekcji, pokoje oraz łazienki z toaletami przystosowanymi dla osób niepełnosprawnych. Pomieszczenia i korytarze zostały odmalowane, podobnie sale operacyjne i trakt porodowy.

Już w czerwcu powiat pszczyński wyremontował także dwa piętra budynku, gdzie poprzedni dzierżawca nie prowadził działalności. Zapewniono sprzęt i kadrę, złożoną w przeważającej części z dotychczasowych pracowników placówki.

- Wysiłkiem wielu osób doprowadziliśmy do tego, że NFZ przyznał nam kontrakt. Niestety, z jednomiesięcznym opóźnieniem, ale na szczęście od 1 sierpnia szpital rusza pełną parą. Ostatnie pół roku pokazało, że są rzeczy bardzo trudne, ale można je zrealizować, mając taki zespół - zarówno pracowników szpitala, jak i tych, którzy tym na co dzień się zajmowali - mówił w poniedziałek, po ogłoszeniu decyzji NFZ, starosta pszczyński Paweł Sadza, dziękując wszystkim za wysiłek włożony w przygotowania do aplikowania o kontrakt.

Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci do szpitala w Pszczynie w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia. Placówka przestała leczyć pacjentów z końcem czerwca po tym, jak 20 marca NFZ wypowiedział umowę na świadczenie usług dzierżawiącej ją spółce Centrum Dializa z siedzibą w Sosnowcu. Powodem były zagrażające bezpieczeństwu pacjentów nieprawidłowości wykazywane podczas wielu kontroli. Termin wypowiedzenia upłynął 30 czerwca.