Szpital w Pszczynie wznowi działalność: będzie geriatria, ale nie ZOL

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   31 lipca 2018 10:27


Szpital w Pszczynie wznowi działalność: będzie geriatria, ale nie ZOL Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Spółka założona przez powiat otrzymała kontrakt na świadczenia medyczne w szpitalu w Pszczynie (Śląskie) - wynika z poniedziałkowej (30 lipca) informacji śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Oznacza to, że nieczynny od początku lipca szpital niebawem wznowi działalność.

Rokowania w prawie leczenia szpitalnego w powiecie pszczyńskim śląski oddział NFZ ogłosił 16 lipca. W poniedziałek nastąpiło rozstrzygnięcie postępowania. Kontrakt otrzymała powołana przez powiat pszczyński spółka pod nazwą Centrum Przedsiębiorczości CP z siedzibą w Woli w tym powiecie. Szpital ma wznowić działalność 1 sierpnia, a kontrakt ma obowiązywać do połowy 2021 r.

Jak wynika z informacji przekazanej przez NFZ, kontrakty dotyczą m.in. świadczeń z anestezjologii i intensywnej terapii, w izbie przyjęć, na ortopedii i traumatologii narządu ruchu, w tym zabiegów endoprotezoplastyki, oraz pakietu onkologicznego, neonatologii, geriatrii, chorób wewnętrznych, neurologii, chirurgii ogólnej (także w ramach pakietu onkologicznego) oraz położnictwa i ginekologii. To taki sam zakres świadczeń jak dostępny w pszczyńskim szpitalu przed jego zamknięciem w połowie tego roku.

Na razie nie będzie działał zakład opiekuńczo-pielęgnacyjny oraz poradnie przyszpitalne - NFZ nie ogłosił jeszcze konkursu w tym zakresie. - Będziemy robić wszystko, żeby te obszary działań również znalazły się w szpitalu - zadeklarował nowy dyrektor placówki dr Marcin Leśniewski.

Jak poinformowało Starostwo Powiatowe w Pszczynie, w ostatnich tygodniach pomieszczenia szpitala były remontowane. Od początku lipca, kiedy powiat pszczyński przejął budynek od dzierżawiącej go do 30 czerwca spółki Centrum Dializa z Sosnowca, intensywnie dostosowywano palcówkę do wymagań przepisów. Na każdym oddziale przygotowano zespoły pomieszczeń pielęgnacyjnych, czyli punkty pielęgniarskie z pokojem przygotowawczym, gabinety diagnostyczno-zabiegowe, brudowniki wyposażone w urządzenia do dezynfekcji, pokoje oraz łazienki z toaletami przystosowanymi dla osób niepełnosprawnych. Pomieszczenia i korytarze zostały odmalowane, podobnie sale operacyjne i trakt porodowy.

Już w czerwcu powiat pszczyński wyremontował także dwa piętra budynku, gdzie poprzedni dzierżawca nie prowadził działalności. Zapewniono sprzęt i kadrę, złożoną w przeważającej części z dotychczasowych pracowników placówki.

- Wysiłkiem wielu osób doprowadziliśmy do tego, że NFZ przyznał nam kontrakt. Niestety, z jednomiesięcznym opóźnieniem, ale na szczęście od 1 sierpnia szpital rusza pełną parą. Ostatnie pół roku pokazało, że są rzeczy bardzo trudne, ale można je zrealizować, mając taki zespół - zarówno pracowników szpitala, jak i tych, którzy tym na co dzień się zajmowali - mówił w poniedziałek, po ogłoszeniu decyzji NFZ, starosta pszczyński Paweł Sadza, dziękując wszystkim za wysiłek włożony w przygotowania do aplikowania o kontrakt.

Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci do szpitala w Pszczynie w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia. Placówka przestała leczyć pacjentów z końcem czerwca po tym, jak 20 marca NFZ wypowiedział umowę na świadczenie usług dzierżawiącej ją spółce Centrum Dializa z siedzibą w Sosnowcu. Powodem były zagrażające bezpieczeństwu pacjentów nieprawidłowości wykazywane podczas wielu kontroli. Termin wypowiedzenia upłynął 30 czerwca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR