Szpitale: seniorzy zrobią tłok na internie, geriatrii i okulistyce
Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   27 czerwca 2016 10:36

Starzejąca się populacja wymusza zmiany w opiece zdrowia. Wkrótce wzrośnie znacząco zapotrzebowanie na usługi szpitalne wzrośnie, zwłaszcza na oddziałach chorób wewnętrznych, geriatrii i okulistyce - wynika z raportu NFZ.

Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna rosną wydatki na leczenie szpitalne, a sytuacja nieszczególnie się poprawia. Mało tego - w ciągu najbliższych kilku lat - do 2020 r. - liczba hospitalizacji ma wzrosnąć o ponad 3 proc. Natomiast za 15 lat - o blisko 8 proc. (w stosunku do roku 2014).

Specjaliści ostrzegają, że system może tego nie wytrzymać. Dlatego niezbędne są znaczące reformy w ochronie zdrowia. Nie mogą one jednak polegać na likwidacji limitów świadczeń w kontraktach ze szpitalami, jak sugeruje się czasem w debacie na temat ochrony zdrowia, lecz na wzmocnieniu podstawowej opieki zdrowotnej i poradni specjalistycznych.

Co drugi Polak w wieku powyżej 80 lat przynajmniej raz w roku trafia do szpitala. Ta grupa będzie stanowić coraz większy odsetek społeczeństwa. I to właśnie seniorzy będą czynić tłok w szpitalach i spowodują, że zmienią się nasze potrzeby zdrowotne jako społeczeństwa.

Z tego powodu resort zdrowia i fundusz próbują zreformować system.

Jak mówi Jerzy Gryglewicz, ekspert z Uczelni Łazarskiego, nowe mapy potrzeb zdrowotnych zakładają znaczną redukcję liczby łóżek szpitalnych. - Już teraz NFZ przy wyborze świadczeniodawców zaczyna stawiać na kompleksowość usług i koordynację opieki nad pacjentem - dodaje.

Wreszcie zaczynamy też rozwijać opiekę długoterminową. Wielu pacjentów, którzy obecnie leżą w szpitalach na internie czy chirurgii, mogłoby być z równą skutecznością leczonych np. w zakładach opiekuńczo-leczniczych.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.