
Na zasłonach i parawanach zapewniających prywatność pacjentom szpitali mogą pojawiać się bakterie oporne na antybiotyki - informuje "American Journal of Infection Control”.
Utrzymanie czystości w otoczeniu pacjenta to kluczowy element, jeśli chodzi o zapobieganie infekcjom związanym z opieką zdrowotną.
W ramach prospektywnego badania pilotażowego naukowcy z kanadyjskiego University of Manitoba zbadali współczynnik zanieczyszczenia wyrażony w CFU (jednostkach tworzących kolonie) na centymetr kwadratowy dla dziesięciu zasłon rozwieszonych w pomieszczeniach Regional Burns/Plastics Unit of the Health Services Center w Winnipeg. Gdy świeżo uprane zasłony zawieszono po raz pierwszy, ich skażenie było minimalne (0,19 CFU/cm2). W miarę jak wisiały w pokojach pacjentów, stawały się coraz bardziej zakażone. Do 14 dnia na 87,5 proc. zasłon występował oporny na metycylinę Staphylococcus aureus (MRSA), patogen związane ze znaczną chorobowością i śmiertelnością. Do 21 dnia niemal wszystkie zasłony przekroczyły wskaźnik 2,5 CFU (jednostek tworzących kolonie) na centymetr kwadratowy. W niektórych krajach taki wskaźnik dotyczący czystości urządzeń wymagany jest w miejscach, gdzie przetwarza się żywność.
Zasłony "kontrolne", których nie umieszczono w pokojach pacjentów, pozostały czyste przez całe 21 dni.
Żadnego z pokojów, w których umieszczono zasłony, nie zajmowali pacjenci zakażeni MRSA. Cztery zasłony umieszczono w pokoju czteroosobowym; cztery - w dwóch pokojach dwuosobowych. Dwie zasłony kontrolne wisiały w miejscach, gdzie nie miały bezpośredniego kontaktu z pacjentami lub opiekującym się nimi personelem. Próbki były pobierane z tych części materiału, których dotykają ludzie. To sugeruje, że rosnące zanieczyszczenie wynikało z bezpośredniego kontaktu.
Jak zwracają uwagę autorzy szpitalne zasłony i parawany są często dotykane, ale rzadko zmieniane. Ze względu na duże ryzyko zakażenia krzyżowego sugerują czyszczenie lub wymianę częściej niż co 14 dni (mniej więcej wtedy obserwowany był wysoki wskaźnik skażenia).
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych