Sztuczna inteligencja IBM w 55 proc. zgodna z diagnozami onkologów

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 grudnia 2017 11:24


Sztuczna inteligencja IBM w 55 proc. zgodna z diagnozami onkologów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Komputer IBM Watson zbudowany specjalnie dla placówek onkologicznych w przeprowadzanych testach w ponad 50 proc. przypadków rekomendował działania zgodne z diagnozami lekarskimi - podała we wtorek (5 grudnia) południowokoreańska agencja Yonhap.

Komputery Watson budowane dla potrzeb placówek onkologicznych (znane pod nazwą "Watson for Oncology" - PAP) stworzone są przede wszystkim po to, by asystowały lekarzom w podejmowaniu decyzji, oferując analizę informacji medycznych pacjentów. Opracowania te tworzone są na podstawie szerokich zasobów danych, a także z użyciem sztucznej inteligencji, która w wyniku przetwarzania i analizowania danych proponować może konkretne rozwiązania terapeutyczne.

Stworzony przez IBM Watson od grudnia ubiegłego roku testowany był w centrum medycznym Uniwersytetu Gachon w znajdującym się na zachód od Seulu mieście Icheon w Korei Południowej. To pierwsze na świecie testy urządzenia ze sztuczną inteligencją w diagnostyce onkologicznej. Od grudnia 2016 roku testy zostały również podjęte przez cztery następne szpitale onkologiczne.

Wyniki programu testowego wskazują, że analizy Watsona w 55,9 proc. przypadków zgadzały się z rozwiązaniami terapeutycznymi i diagnozami proponowanymi przez doświadczonych lekarzy onkologów pracujących w klinice. Program testowy obejmował diagnostykę 118 przypadków raka odbytnicy.

Według Backa Jung-heuma, chirurga pracującego w centrum medycznym przy Uniwersytecie Gachon, "zróżnicowanie opinii diagnostycznych to kluczowa część terapii onkologicznej dla pacjentów". Dodał również, że dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji zróżnicowanie to będzie łatwiejsze do osiągnięcia stosunkowo niskim nakładem kosztów.

W ramach testów, IBM Watson uczestniczył również w wydawaniu opinii diagnostycznych dla 145 pacjentów z rakiem piersi, a także dla 101 osób cierpiących na różne odmiany nowotworów układu pokarmowego. Watson przeanalizował również pięć przypadków raka prostaty oraz jeden nowotworu pęcherza moczowego.

Jak mówi Lee Eon - przedstawiciel placówki, gdzie odbywały się testy, "rak prostaty i nowotwór pęcherza moczowego to choroby, które do biblioteki analitycznej Watsona zostały dodane dopiero niedawno. Również od niedawna wiemy, że możliwa jest ich terapia".

Szpital, w którym odbywały się testy Watsona, poinformował że 94 proc. pacjentów, którzy zgodzili się uczestniczyć w programie, było usatysfakcjonowanych możliwością otrzymania drugiej diagnozy oraz konsultacji ze sztuczną inteligencją.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR