Sztuczna inteligencja przyspieszy diagnozowanie parkinsona?
Autor: PAP/Rynek Zdrowia   09 października 2018 17:48

Chiński koncern technologiczny Tencent i działająca w branży medycznej brytyjska firma Medopad połączyły siły w celu przyspieszenia diagnozowania choroby Parkinsona z wykorzystaniem sztucznej inteligencji - poinformował w poniedziałek (8 października) serwis BBC.

Współpraca Tencentu i Medopadu ma pozwolić na skrócenie czasu diagnozowania pacjentów do zaledwie trzech minut. Obecnie badanie ich funkcji motorycznych zajmuje około pół godziny. Dzięki technologii dla smartfonów opracowanej przez brytyjską firmę w celu uzyskania diagnozy pacjenci nie musieliby udawać się do szpitala.

Aby określić stopień nasilenia symptomów chorobowych, kamera rejestruje, w jaki sposób pacjent porusza dłońmi. Wykorzystując nagrania ruchów dłoni osób zdiagnozowanych wcześniej przez lekarzy z londyńskiego szpitala King's College, naukowcy wytrenowali system tak, aby samodzielnie rozpoznawał chorobę u badanych. - Wykorzystujemy sztuczną inteligencję do mierzenia postępującej choroby Parkinsona bez potrzeby noszenia przez pacjentów jakichkolwiek czujników czy urządzeń - powiedział szef laboratorium Tencent Medical AI dr Wei Fan.

Medopad rozpoczął działalność w 2011 r. i zajmuje się tworzeniem aplikacji oraz noszonych na ciele urządzeń do monitorowania pacjentów, którzy cierpią na różne schorzenia. - Mamy ambicję, aby wpłynąć na miliard pacjentów na całym świecie. Żeby to osiągnąć musimy współpracować z partnerami o międzynarodowym zasięgu - powiedział dyrektor londyńskiej firmy Dan Vahdat.

Wei Fan podkreślił, że będzie to otwarty, transparentny i ogólnodostępny projekt. - Z niecierpliwością oczekujemy badań klinicznych w Chinach, USA i innych krajach - powiedział. Zapewnił, że po zakończeniu prac badawczych z rozwiązania będą mogli korzystać wszyscy pacjenci niezależnie od kraju.

Na całym świecie na chorobę Parkinsona cierpi około 10 mln osób. Rozwój sztucznej inteligencji może ułatwić lekarzom dobieranie leczenia, które złagodzi pojawiające się u pacjentów objawy.

BBC podkreśliło, że Medopad i Tencent nie są jedynymi firmami pracującymi nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji w rozpoznawaniu choroby Parkinsona. Dwóch naukowców ze szwajcarskiego Instytutu Robotyki na Politechnice Federalnej w Zurychu pracuje nad aplikacją na smartfony, która prosi pacjentów o wykonanie kilku ćwiczeń, a następnie analizuje uzyskane przez nich wyniki w oparciu o uczenie maszynowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR