Sztuczne oświetlenie sprzyja szybszemu starzeniu

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   18 lipca 2016 11:11


Sztuczne oświetlenie sprzyja szybszemu starzeniu Zanik mięśni, wczesne oznaki osteoporozy i stany zapalne - to zaburzenia wywołane zbyt długim przebywaniem w sztucznym oświetleniu. Fot. pittaya/Flickr.com (CC BY 2.0)

Wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia może powodować zbyt częste przebywanie w sztucznym oświetleniu - do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przeprowadzili długotrwałe eksperymenty na myszach. Swoje ustalenia opublikowali w "Current Biology".

- Nasze badania pokazują, że cykl dobowy dzień-noc jest ważny dla zdrowia - wyjaśnia Johanna Meijer z holenderskiego Uniwersytetu Lejdzie. - Pokazaliśmy, że brak dostosowania się do rytmu środowiskowego wiedzie do poważnego zaburzenia różnorodnych parametrów zdrowotnych - dodała.

Myszy poddano działaniu nieustannego sztucznego oświetlenia przez pół roku. Wśród zaburzeń spowodowanych u zwierząt przez ciągłe przebywanie w takich warunkach, eksperci wyliczają zanik mięśni, wczesne oznaki osteoporozy i stany zapalne, które z reguły towarzyszą obecności patogenów w organizmie. Zaobserwowano też zmiany fizjologiczne, określane jako słabość, która postępuje u ludzi i zwierząt wraz z procesem starzenia.

Mierzono również aktywność mózgu badanych zwierząt. Okazało się, że nieustanne przebywanie w świetle przyczyniło się do poważnego zaburzenia rytmu dobowego.

- Dobra wiadomość jest taka, że negatywny wpływ na zdrowie jest odwracalny, w momencie gdy powróci się do życia w cyklu dobowym - dodaje Meijer. Stan zdrowia myszy poprawił się w ciągu dwóch tygodni po przywróceniu cyklu dobowego życia.

Jako najważniejszy wniosek badacze wskazują rozważenie używania w życiu codziennym sztucznego oświetlenia. Na styczność z nim w ciągu nocy jest narażonych 75 proc. ludzi.

Ciągły kontakt ze sztucznym oświetleniem mają osoby znajdujące się w oddziałach intensywnej terapii, domach starców lub osoby pracujące w nocy - podkreślają. Tymczasem, zdaniem badaczy, nasze organizmy są zaprogramowane na życie w cyklach dobowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.