Szumowski: przyszedł czas, aby zmiany w ochronie zdrowia odczuli sami pacjenciPAP/Rynek Seniora - 29 czerwca 2018 13:42


Ochrona zdrowia nie jest miejscem na rewolucję, ochrona zdrowia jest miejscem na ewolucyjną poprawę sytuacji pacjentów - powiedział w piątek (29 czerwca) minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister wziął udział w debacie "Medyczna racja stanu - tezy dla zdrowia" organizowanej m.in. przez Polską Unię Onkologii.

- Wszystkie systemy (ochrony zdrowia - PAP) w całej Europie podlegają ciągłym naprawom, ciągłym zmianom. Musimy jasno powiedzieć, że ochrona zdrowia nie jest miejscem na rewolucję, ochrona zdrowia jest miejscem na ewolucyjną poprawę sytuacji pacjentów - powiedział Szumowski.

Zwrócił uwagę, że przyszedł czas, aby skupić się na obszarach, które bezpośrednio dotykają pacjenta i które może on odczuć.

- Pacjent nie widzi bezpośrednio inwestycji w infrastrukturę, w sprzęt medyczny, w system funkcjonowania szpitali, czy nakłady na grupy zawodowe w ochronie zdrowia. Pacjent potrzebuje łatwego dostępu, dobrej opieki, informacji, gdzie ma się leczyć i kiedy ma się leczyć, pacjent potrzebuje bezpieczeństwa - mówił szef resortu zdrowia.