Szumowski: skrócimy kolejki do operacyjnego leczenia zaćmy

ZDROWIE

Autor: MS/Rynek Seniora   11 lipca 2018 09:46


Szumowski: skrócimy kolejki do operacyjnego leczenia zaćmy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do nowych kryteriów medycznych leczenia zaćmy wprowadzamy wizytę kwalifikacyjną, która będzie odrębnie płatna. Jej cel to kontrola diagnostyczna wszystkich pacjentów oczekujących na zabieg zaćmy, po to, aby ocenić, którzy pacjenci, kwalifikują się do zabiegu, a którzy jeszcze nie - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, na konferencji prasowej w resorcie zdrowia w Warszawie.

Konferencja prasowa, która odbyła się w poniedziałek (9 lipca), służyła przedstawieniu nowych kryteriów medycznych leczenia zaćmy, które zaczęły obowiązywać od 26 czerwca br.

Jak podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski - leczenie operacyjne zaćmy to obszar medycyny, w którym były wieloletnie zaległości. Dlatego też, resort zdrowia chciał od początku kadencji poprawić działanie ochrony zdrowia w tym zakresie.

Czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy, w ostatnich latach, sukcesywnie się wydłużał. Tak było do końca roku 2015. Od tego czasu nastąpił przełom i kolejki oczekujących pomału ulegają skróceniu - podkreślał minister .

Minister Szumowski zaznaczył też, że według danych z raportu OECD, pozycja Polski wśród innych krajów w 2016 r. w zakresie operacyjnego leczenia zaćmy była zła. Znajdowaliśmy się niemal na szarym końcu. W 2016 roku w Polsce wykonano jedynie 2984 zabiegi usunięcia zaćmy w przeliczeniu na osoby w wieku 65+. W roku 2017 r sytuacja uległa poprawie. Wykonaliśmy już 4471 takich zabiegów i przesunęliśmy się w kierunku środkowych pozycji na liście. Plan na 2018 rok pokazuje, że Polska zaczynie się wysuwać na kolejne wyższe pozycje listy.

- Oczywiście mamy jeszcze wiele do zrobienia w tym zakresie, ale na pewno nakłady, które ponieśliśmy i priorytety na które postawiliśmy, zwiększyły dostępność dla pacjentów do zabiegów leczenia zaćmy - wyjaśnił minister Szumowski.

Zaznaczył też, że wizyta kwalifikacyjna, która jest nowością powinna zgodnie z założeniami doprowadzić do dalszego skrócenia kolejek. Zgodnie z nią nie można kwalifikować do zabiegu zaćmy pacjentów z ostrością wzroku lepszą niż 0,6 do dali z najlepszą korekcją, z wyjątkiem przypadków, które należy traktować jako pilne.

- Zgodnie ze standardami wizyta ta powinna odbyć się w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia się pacjenta do świadczeniodawcy - podsumował minister Szumowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR