Szybka diagnoza ważna dla skutecznego ratowania wzroku
Autor: KR/Rynek Zdrowia   06 listopada 2015 13:12

Po 50. roku życia wzrasta ryzyko wielu chorób oczu. W tym zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem - AMD. Osoby w tym wieku w większości są aktywne zawodowo, dlatego niezbędne są regularne kontrole stanu widzenia, dzielenie się z okulistą swoimi spostrzeżeniami, a w następnej kolejności szybka diagnostyka i leczenie - mówi portalowi rynekseniora.pl dr hab. Katarzyna Michalska-Małecka, okulistka z Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach.

Rynek Seniora: Starzejące się społeczeństwo to wyzwanie dla całej ochrony zdrowia, również dla okulistów.
Dr hab. Katarzyna Michalska-Małecka
: Tak. Weźmy za przykład województwo śląskie. Około 2020 r. co czwarty mieszkaniec województwa będzie w grupie wiekowej powyżej 50. roku życia. Jest to grupa ryzyka wielu chorób oczu, w tym zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem - AMD. Ze względu na fakt, że w większości są to osoby aktywne zawodowo, konieczne jest zapobieganie społecznemu i zawodowemu wykluczeniu osób słabowidzących i niewidomych. Niezbędne są szybka diagnostyka i leczenie.

W Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach od niedawna pracuje nowoczesne urządzenie Angio-OCT, które umożliwia nieinwazyjną i bezbolesną diagnostykę chorób oczu. Jest jedynym sprzętem tego typu na Śląsku i jednym z najszybszych skanujących urządzeń OCT na świecie, które w ciągu zaledwie czterech sekund umożliwia obrazowanie siatkówki i jej struktury, mikrokrążenia w siatkówce i nerwie wzrokowym. Jednocześnie wykonywany jest pomiar zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej krzywizny rogówki. Takie wieloaspektowe badanie ma fundamentalne znaczenie dla diagnostyki chorób oczu.

Poza diagnostyką i leczeniem w UCOiO organizowane są spotkania z pacjentami i lekarzami, które mają na celu rozpowszechnianie informacji o chorobach i dostępnych sposobach ich leczenia. Współpraca z pacjentami zmierza do poprawy ich świadomości, a dzięki temu, gdy pojawiają się pierwsze niepokojące objawy, zgłaszają się do specjalisty.

- Czy ta świadomość jest wysoka? Jak tacy pacjenci odnajdują się w życiu, w społeczeństwie?
- Niezwykle ważne jest, aby nie izolować osób niewidomych i słabowidzących. Jeśli dopuścimy do tego, że osoba, której wzrok na skutek choroby znacznie się pogarsza, pozostanie sama ze swoim dramatem to możemy być pewni, że konsekwencje takiej sytuacji będą opłakane. Chory zmagający się z AMD powinien mieć nie tylko dostęp do specjalistycznego leczenia, ale także możliwość skorzystania ze wsparcia psychologicznego, co stanowić może fundament dla dalszego, dobrego funkcjonowania.

Pomimo szerokiego dostępu do różnych źródeł informacji, pacjenci niejednokrotnie nie są świadomi objawów i zagrożeń wynikających z obecności danej choroby. Należy pamiętać, że choroby siatkówki niosą ryzyko nieodwracalnej, często znacznej utraty widzenia, a nawet ślepoty, dlatego też szybka diagnoza jest niezwykle istotna dla skutecznego ratowania wzroku. Podstawą są regularne kontrole stanu widzenia, dzielenie się z okulistą swoimi spostrzeżeniami, obawami i wątpliwościami. Zdarza się bowiem, że pacjenci albo bagatelizują odczuwane dolegliwości, albo odwlekają decyzję o wizycie u specjalisty.

- Czy zatem za mało mówi się o leczeniu zwyrodnienia plamki?
- W ostatnich latach zwyrodnienie plamki związane z wiekiem - AMD - stało się główną przyczyną upośledzenia widzenia w populacji krajów rozwiniętych powyżej 50. roku życia (50 proc. przypadków pogorszenia widzenia spowodowane jest AMD). Brak szybkiej diagnozy i rozpoczęcia leczenia zwyrodnienia plamki w ciągu zaledwie 6 tygodni może doprowadzić do zmian w siatkówce, które skutkują nieodwracalną utratą ostrości wzroku, a nawet całkowitą ślepotą!

Media nierzadko informują i biją na alarm, jeśli chodzi o leczenie zaćmy i wywołanej tym schorzeniem ślepoty. Warto przypomnieć, że zaćma to zmętnienie soczewki. Możemy ją usunąć operacyjnie i wszczepić sztuczną. Jeżeli mamy zdrowy nerw wzrokowy i siatkówkę, to pacjent, który np. widział tylko ruchy ręki przed okiem, może mieć po operacji pełną ostrość wzroku.

Jeśli jednak mamy do czynienia z uszkodzoną siatkówką i nieleczonym AMD, usunięcie zaćmy niczego nie zmieni i poprawy może nie być wcale. Podczas licznych rozmów z pacjentami staram się powtarzać, że na AMD może zachorować każdy i tylko od nas samych zależy, czy gruntownie i regularnie badając wzrok damy sobie szansę na to, aby jak najdłużej cieszyć się jednym z najważniejszych zmysłów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.