Szybkie tempo życia i stres to wyższe ryzyko alzheimera

ZDROWIE

Autor: KLX/Rynek Seniora   18 stycznia 2016 16:00


Szybkie tempo życia i stres to wyższe ryzyko alzheimera Szybkie tempo życia, wysoki poziom stresu, problemy osobiste oraz depresja to wiodące czynniki, które przyczyniają się do zaburzeń pamięci. Fot. Neuro-Care

Prawie 500 tys. Polaków może cierpieć na zaburzenia pamięci, a ryzyko ich pojawienia się rośnie wraz z wiekiem. Także lokalne statystyki nie napawają optymizmem. Najnowsze badania wśród mieszkańców Katowic i okolic wykazały bowiem, że do znacznej części przypadków zaników pamięci może przyczynić się nasz tryb życia lub zaburzenia nastroju, m.in. depresja.

Ostatnie wyniki badań dotyczących naszej pamięci przynoszą zaskakujące wnioski. Po specjalistycznych konsultacjach zorganizowanych w ramach grudniowej akcji profilaktycznej „Pamiętaj o Pamięci” okazuje się, że aż 72 proc. uczestników badania cierpi na zaburzenia pamięci, za które odpowiedzialny jest styl życia.

- W podsumowaniu naszej akcji to właśnie szybkie tempo życia, wysoki poziom stresu, problemy osobiste oraz depresja okazały się wiodącymi czynnikami, które przyczyniły się do zaburzeń pamięci u największej liczby badanych. To pokazuje, że czynniki środowiskowe takie jak palenie papierosów, brak aktywności fizycznej czy właśnie szybkie tempo życia i stres mają coraz większe znaczenie w rozwoju choroby. Potwierdzają to choćby raporty World Alzheimer, sporządzone przez Światową Organizację Alzheimerowską. Czynniki genetyczne odpowiadają jedynie za 1 proc. przypadków zachorowań na chorobę Alzheimera - mówi dr Gabriela Kłodowska-Duda z kliniki Neuro-Care w Katowicach, organizator akcji.

40 proc. z tych pacjentów, u których zaobserwowano depresję wymaga leczenia specjalistycznego, konsultacji z psychologiem oraz psychiatrą. To pokazuje, że także wśród osób starszych depresja nie jest rzadkością, ale powszechną i poważną chorobą, której nie powinno się bagatelizować. Z kolei u 9 proc. przebadanych osób kłopoty z pamięcią były wynikiem np. źle leczonej cukrzycy. U części osób zaburzenia wynikały z zaawansowanego wieku. Natomiast u co 5 osoby, która wzięła udział w badaniu stwierdzono zaburzenia pamięci rozwijające się w kierunku choroby Alzheimera, zaś u 10 proc. uczestników badania stwierdzono łagodną postać tej choroby.

W konsultacjach wzięło w sumie udział 130 mieszkańców województwa śląskiego m.in. Katowic, którzy chcieli zbadać swoją pamięć, zaniepokojeni takimi objawami jak: zapominanie słów, terminów czy problemy z odnalezieniem przedmiotów np. portfela, okularów. Akcja miała na celu wczesne wykrycie objawów, mogących zwiastować rozwój choroby Alzheimera. Bowiem to właśnie wczesne uchwycenie choroby w zarodku, na jej wczesnym etapie pozwala ją skutecznie leczyć.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.