Ta terapia może zapobiegać niepełnosprawności po udarze
Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Seniora   17 lipca 2015 14:44

Terapia z użyciem kwasu moczowego może obniżyć ryzyko niepełnosprawności u kobiet, które doznały niedokrwiennego udaru mózgu - informuje pismo „Stroke”.

Wysoki poziom kwasu moczowego we krwi jest czynnikiem ryzyka różnych chorób lub wskaźnikiem ich występowania. W niektórych badaniach podwyższone stężenie tego związku powiązano również z wyższym ryzykiem chorób układu krążenia, w tym - paradoksalnie - z udarem mózgu.

W najnowszym badaniu naukowcy z Hospital Clinic i Provincial de Barcelona wykazali, że kwas moczowy można wykorzystać w leczeniu kobiet po niedokrwiennym udarze mózgu. Jest on efektem zablokowania tętnicy (przez zakrzep lub zator) doprowadzającej krew z tlenem i substancjami odżywczymi do mózgu i stanowi aż 80 proc. wszystkich przypadków udaru.

Standardowym sposobem leczenia osób z niedokrwiennym udarem mózgu jest podanie leku trombolitycznego (tzw. tkankowy aktywator plazminogenu), który rozpuszcza skrzeplinę w zablokowanej tętnicy. Można to jednak zrobić w ciągu 4,5 godziny od wystąpienia udaru, a w szczególnych wypadkach w ciągu 6 godzin.

Udrożnienie tętnicy pozwala na ponowny dopływ tlenu do tkanki mózgu, procesowi temu towarzyszy jednak nagły wzrost stężenia wolnych rodników - produktów przemiany materii, które w nadmiarze uszkadzają okoliczne komórki i tkankę nerwową. Kwas moczowy jako przeciwutleniacz neutralizuje wolne rodniki i w ten sposób może przeciwdziałać dodatkowym uszkodzeniom mózgu.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.