Taryfikacja opieki paliatywnej i hospicyjnej: koniec wstępnej selekcji świadczeniodawców

ZDROWIE

Autor: Rynek Zdrowia/Rynek Seniora   20 sierpnia 2015 15:22


www.rynekzdrowia.pl
Taryfikacja opieki paliatywnej i hospicyjnej: koniec wstępnej selekcji świadczeniodawców Wojciech Matusewicz, prezes AOTMiT: Cieszy fakt, że działania AOTMiT przekładają się na większe zainteresowanie świadczeniodawców taryfikacją. Fot. Szymon Jankowski, PTWP

Opieka paliatywna i hospicyjna to kolejna - po psychiatrii i leczeniu uzależnień - dziedzina medycyny, której taryfikacją zajęła się Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Jak powiedział w rozmowie z „Rynkiem Zdrowia” dr Wojciech Matusewicz, prezes AOTMiT, w tym przypadku Agencja zakończyła już etap wstępnej selekcji świadczeniodawców do zawierania umów.

Punktowym wycenianiem świadczeń Agencja zajmuje się od początku tego rok. Wycena przeprowadzana jest m.in. na podstawie dostarczanych przez szpitale danych o kosztach leczenia. Pierwsza taryfikacja objęła opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień. Nowe wyceny w psychiatrii mają obowiązywać od początku 2016 r. Obecnie dobiegają końca prace analityczne.

AOTMiT rozpoczął już także proces wyceny świadczeń z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.

 - Na początku podjęcia przez Agencję działań dotyczących taryfikacji świadczeń, zainteresowanie ze strony świadczeniodawców było mniejsze, ale patrząc z perspektywy czasu, można zauważyć różnice w komunikacji. Na obecnym etapie warto chociażby wspomnieć o współpracy ze świadczeniodawcami z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, która zapowiada się zachęcająco - powiedział Wojciech Matusewicz.

 - W chwili obecnej świadczeniodawcy zaczynają reagować na naszą aktywność w zachęcaniu do udziału w szkoleniach, w których licznie uczestniczą. To pozytywne nastawienie widać również w odpowiedzi na komunikat dotyczący przekazywania ankiet. Cieszy fakt, że działania AOTMiT przekładają się na większe zainteresowanie świadczeniodawców taryfikacją - dodał.  

Czytaj również:
Taryfikacja opieki paliatywnej i hospicyjnej: AOTMiT wydłuża termin
AOTMiT rozpoczyna taryfikację opieki paliatywnej i hospicyjnej

Świadczeniodawcy, którzy przekazują AOTMiT swoje dane są za to wynagradzani. - Wartość gratyfikacji zależy od ilości danych, które świadczeniodawcy przekazują (wyliczenie wartości gratyfikacji dokonywane jest w ramach określonego algorytmu) i ostatecznie takie wynagrodzenie może wynieść od kilkuset złotych do ponad 100 tysięcy - powiedział prezes AOTMiT.

Docelowo Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji ma wycenić wszystkie rodzaje świadczeń medycznych. - Stopień zaawansowania prac nad wyceną w zależności od zakresu świadczeń gwarantowanych jest różny - powiedział w rozmowie z „Rynkiem Zdrowia” Wojciech Matusewicz. - Wycena świadczeń opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień jest już na ukończeniu. W przypadku świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, zakończyliśmy etap wstępnej selekcji świadczeniodawców do zawierania umów - poinformował. 

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.