Telekonsultacje geriatryczne już działają, ale z problemami
Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Seniora   08 kwietnia 2016 11:19

Wdrażanie zdalnych konsultacji lekarskich nie jest łatwym procesem. Małopolska, która jako pierwsza wprowadziła zdalne porady lekarskie, boryka się m.in z małym zainteresowaniem takimi świadczeniami ze strony lekarzy POZ. Powód? Brak jakiejkolwiek zachęty do rozpoczęcia telekonsultacji - donosi Gazeta Krakowska.

Lucyna Cichoń-Szyperko z małopolskiego oddziału NFZ podczas debaty "Wirtualne leczenie, rzeczywiste problemy” wskazywała, że mimo trudności Fundusz zawarł kilka kontraktów na realizację zdalnych telekonsultacji kardiologicznych i geriatrycznych. Takich telekonsultacji udzielają: Szpital Uniwersytecki, Szpital św. Rafała, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II i Centrum Medyczne iMed 24.

Na razie specjaliści z tych placówek udzielają telefonicznych porad pacjentom kilku przychodni podstawowej opieki zdrowotnej spoza Krakowa, ale w planach jest zawarcie porozumień z kolejnymi POZ.

Umowy na telekonsultacje są podpisane od 1 lutego do 30 czerwca bieżącego roku, planowane jest ich przedłużenie. W lutym w pierwszym miesiącu obowiązywania umowy świadczeniodawcy sprawozdawali pojedyncze telekonsultacje, natomiast od marca ich liczba zaczęła wzrastać.

Za jedną poradę telefoniczną refundacja wynosi 69 zł. Telekonsultacja dla danego pacjenta może się odbyć nie częściej niż raz na 30 dni i nie więcej niż cztery razy w roku. Istotne jest to, że te zdalne „wizyty” są skierowane przede wszystkim do pacjentów z małych miejscowości.

Aleksandra Kwiecień z NFZ zwracał uwagę, że telekonsultacje w geriatrii i kardiologii to na razie jedyny tego typu produkt kontraktowany przez NFZ. 

Debatę zorganizował Małopolski OW NFZ wspólnie z Gazeta Krakowską.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.