Ten lud ma najzdrowsze serca na świecie. Jaką stosuje dietę?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 marca 2017 11:02


Ten lud ma najzdrowsze serca na świecie. Jaką stosuje dietę? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ani znani z długowieczności mieszkańcy Okinawy, ani Sardynii nie mają tak zdrowych serc jak łowiecko-zbieracki lud Tsimane z Ameryki Południowej - informuje „Lancet”. Zdecydowana większość z nich nie wykazuje żadnych oznak niedokrwiennej choroby serca, nawet w starszym wieku.

Jeden z badaczy, który analizował południowoamerykańskie plemię, dr Gregory Thomas z Long Beach Memorial Medical Centre w Kalifornii twierdzi, że przy użyciu tomografu komputerowego przebadano serca 705 przedstawicieli plemienia Tsimane, które liczy zaledwie 16 tys. członków, mieszka nad rzeką Maniqui w Amazonii na terenie Boliwii i żyje tak, jak wielu naszych przodków przed tysiącami lat.

W wieku 45 lat żaden z nich nie wykazywał objawów zwapnienia tętnic wieńcowych (mięśnia sercowego). W tym wieku już 25 proc. Amerykanów ma takie objawy świadczące o postępującej chorobie niedokrwiennej serca.

W wieku 75 lat nadal aż trzy czwarte członków plemienia Tsimane nie wykazywało objawów miażdżycy, odwrotnie niż Amerykanie. W tym wieku aż 80 proc. obywateli USA ma chorobę wieńcową grożącą zawałem serca lub udarem mózgu.

Błędne jest zatem przekonanie, że lud Tsimane nie cierpi na choroby sercowo-naczyniowe, ponieważ jego członkowie umierają w młodym wieku, wcześniej niż mieszkańcy USA czy Europy. Zdrowie zawdzięczają lepszemu stylowi życia, przede wszystkim rzadko palą papierosy, lepiej się odżywiają i więcej ruszają.

Tsimanie żywią się głównie warzywami i owocami, jedynie 17 proc. ich diety obejmuje mięso (dzikie świnie, tapiry i kapibary), a 7 proc. przypada na ryby.

Dr Gregory Thomas twierdzi, że zdecydowana większość, bo aż 72 proc. kalorii ich pożywienia pochodzi z węglowodanów. Dla porównania - w diecie przeciętnego Amerykanina przypada na nie 52 proc. kalorii.

Jedynie 14 proc. kalorii ludu Tsimane pochodzi z tłuszczu (34 proc. w przeciętnej diecie amerykańskiej). W obu dietach, tsimańskiej i amerykańskiej, 14 proc. kalorii pochodzi z białka, przy czym boliwijskie plemiona spożywają głównie chude mięso.

Tsimanie są bardziej aktywni niż Amerykanie. Przeciętny mężczyzna tego plemienia codziennie wykonuje 17 tys. kroków, podczas gdy kobiety - 16 tys. Więcej się ruszają nawet osoby starsze. Przeciętny Tsimanin po 60. roku życia wykonuje dziennie ponad 15 tys. kroków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR