
Brytyjskie badania wskazują, że magnetyt - najbogatsza i najbardziej pożądana przez przemysł ruda żelaza - potrafi przenikać z powietrza do mózgu poprzez nerw węchowy. Według badaczy cząsteczki magnetytu zwiększają ryzyko choroby Alzheimera.
Prof. Barbara Maher z Uniwersytetu w Lancaster pisze w najnowszym wydaniu "Proceedings of the National Academy of Sciences", że to absolutnie szokujące odkrycie. Wraz ze swoim zespołem przebadała mózgi 37 zmarłych osób i u wszystkich znaleziono cząsteczki magnetytu.
To pierwsze badanie, które wskazuje na to, że ten potencjalnie toksyczny minerał może się przedostawać z powietrza do mózgu. Pochodzi on m.in. ze spalania paliw w transporcie samochodowym.
Uważa się, że okrągłe cząsteczki magnetytu mogą zwiększać produkcję wolnych rodników w tkance mózgowej. Te silnie toksyczne substancje są uważane za jedną z potencjalnych przyczyn rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, w tym alzheimera.
Gazeta Wyborcza przypomina, że ostatni raport WHO szacował, iż każdego roku brudne powietrze powoduje 3 mln przedwczesnych zgonów na świecie, zwiększając przede wszystkim ryzyko chorób serca i płuc.
Więcej: www.wyborcza.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych