Ten robak pozwoli wykryć antidotum na starość?PAP Nauka w Polsce/Rynek Seniora - 17 maja 2016 09:37


Statystyki w przypadku Alzheimera i innych demencji są tragiczne, choroba grozi aż 30 proc. z nas, żyjących w rozwiniętych społeczeństwach o wydłużającej się średniej życia. Skala problemu jest gigantyczna i ciągle wzrasta. Na te choroby ciągle nie ma skutecznego lekarstwa, dlatego tak ważne są prace uczonych, bez których nie ma szans opracowania skutecznych terapii.

Takie badania prowadzi m.in. Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, który jest jednym z najlepszych ośrodków w Polsce.

To tu rozwijana jest słynna hodowla ryby danio pręgowanego - zwierzęcego modelu do badań laboratoryjnych, który może się przyczynić do wynalezienia lekarstw na choroby neurodegeneracyjne, schorzenia serca czy nowotwory.

Poza rybą, modele badawcze stanowią też m.in. drożdże, komórki człowieka oraz robak Caenorhabditis elegans. W świecie nauki ten organizm robi furorę jako model do badania biologii rozwoju oraz starzenia się. Cykl życiowy robaka wynosi ok. 20 dni. Prace z wykorzystaniem tego robaka pozwoliły na odkrycie genów odpowiedzialnych za starzenie, których defekt prowadzi do wydłużenia życia.

Cykl życiowy można wydłużać, modyfikując różne procesy metaboliczne. Ale nie chodzi przecież o to, żeby wydłużać życie za wszelką cenę, i w ten sposób drastycznie zwiększać prawdopodobieństwo demencji i chorób neurodegeneracyjnych. Optymalnym celem jest wydłużanie życia wysokiej jakości, czyli życia w dobrym zdrowiu i pełnej sprawności umysłowej.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl