Ten test wykrywa raka z rocznym wyprzedzeniem

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   28 kwietnia 2017 07:34


Ten test wykrywa raka z rocznym wyprzedzeniem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nawet z rocznym wyprzedzeniem można wykryć nawrót raka płuca dzięki analizie próbki krwi, nazywanej płynną biopsją, zanim wykryją go badania obrazowe - wykazały eksperymenty brytyjskich badaczy opublikowane przez „Nature”.

Jeden z autorów badań prof. Charles Swanton z Francis Crick Institute w Londynie twierdzi, że guz płuc może mieć rozmiary zaledwie 0,3 milimetra sześciennego, a test krwi może już go wykryć. Tak małe nowotwory nie są wykrywane żadnymi badaniami obrazowymi, takimi jak tomografia komputerowa.

Wykazały to próby, jakie przeprowadzono na 14 pacjentach z rakiem płuca. U 13 z nich nawrót choroby wykryto znacznie wcześniej, niż tradycyjnymi metodami badań.

Płynna biopsja użyta przez Brytyjczyków polega na wykryciu w próbce krwi śladowych ilości fragmentów DNA pochodzących z komórek nowotworowych chorego. Najpierw jednak trzeba wykonać profilowanie genetyczne próbki komórek guza, pobranych podczas operacji usunięcia guza płuca. Patomorfolodzy wiedzą wtedy, czego mają szukać w pobranej próbce krwi.

Wydaje się, że wczesne rozpoznanie nawrotu choroby nowotworowej umożliwi szybsze zastosowanie leczenia jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów. Powinno to zwiększyć szanse przedłużenia życia chorego lub nawet jego wyleczenia.

Prof. Swanton przyznaje, że pewności takiej nie ma - dlatego we Francis Crick Institute przygotowywane są badania kliniczne, które mają to potwierdzić.

- Mamy nadzieję, że wczesne zastosowanie terapii zwiększa szanse skutecznego leczenia - dodaje.

Jednym z pacjentów, u którego zastosowano płynną biopsję, jest 65-letnia Janet Maitland. Zachorowała ona na raka płuca po tym, jak z powodu tego samego nowotworu zmarł jej mąż. Miała jednak to szczęście, że guz był u niej operacyjny. Onkolodzy dają jej 75 proc. szans, że przeżyje pięć lat.

Prof. Swanton twierdzi, że jeśli zastosowana przez niego płynna biopsja sprawdzi się u chorych z rakiem płuc, to będzie można ją wykorzystać także we wczesnym wykrywaniu innych nowotworów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR