Terapia komórkowa na choroby neurodegeneracyjne: poszukiwani chętni do badań

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   20 grudnia 2017 11:23


Terapia komórkowa na choroby neurodegeneracyjne: poszukiwani chętni do badań Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie rozpoczynają badania nad wykorzystaniem terapii komórkowej, która może pomóc pacjentom ze schorzeniami neurodegeneracyjnymi ośrodkowego układu nerwowego. Placówka poszukuje pacjentów do udziału w tych badaniach.

- Terapia komórkowa stosowana jest dzisiaj z sukcesem w czterech dziedzinach: hematologii, ortopedii, dermatologii i okulistyce; dla nas największym wyzwaniem jest jej zastosowanie w schorzeniach neurodegeneracyjnych: stwardnieniu bocznym-zanikowym (SLA) oraz zwyrodnieniu barwnikowym siatkówki oka - powiedział PAP kierownik Katedry Fizjopatologii i Zakładu Patologii Ogólnej PUM w Szczecinie, prof. Bogusław Machaliński.

Pierwsze badania nad zastosowaniem terapii komórkowej w schorzeniach degeneracyjnych ośrodkowego układu nerwowego były prowadzone na szczecińskiej uczelni w 2010 r.

- Jako jedni z pierwszych na świecie przeprowadziliśmy eksperyment medyczny z wykorzystaniem komórek krwiotwórczych, a nie innych typów komórek macierzystych, jak robią to naukowcy z innych ośrodków, w stwardnieniu bocznym-zanikowym - przypomniał prof. Machaliński.

- Od chorego pobieramy ok. 30 ml szpiku pełnego. Tego samego dnia w laboratorium izolujemy komórki produkujące dużo czynników neuroprotekcyjnych, czyli działających ochronnie na tkankę nerwową. Czynniki neuroprotekcyjne, tzw. neurotrofiny, to czynniki białkowe produkowane głównie przez mózg, ale jak wykazaliśmy także przez komórki krwiotwórcze. Następnie 2 ml zawiesiny z naszymi komórki jest podawana do kanału rdzenia nerwowego w Klinice Neurologii PUM kierowanej przez prof. Przemysława Nowackiego - wyjaśnił.

Profesor podkreślił, że dzięki tej terapii możliwe jest "stworzeniu mikrośrodowiska, w którym tkanka nerwowa będzie mieć dobre warunki do istnienia i nie będzie narażona na czynniki, które ją niszczą".

- Naszą nadzieją i strategicznym celem jest wydłużenie komfortu życia pacjentom - zaznaczył szef projektu.

Jak dodał, podczas pierwszych badań, sprzed lat 14, pacjentom, którzy byli w różnym stadium choroby, podawano jednorazowo ich własne komórki szpikowe.

- U tych, którzy byli we wstępnej fazie choroby zauważyliśmy czasowe spowolnienie progresji choroby, a u 3 pacjentów trwało to nawet przez okres 12 miesięcy - powiedział prof. Machaliński.

Teraz Pomorski Uniwersytet Medyczny poszukuje 45 pacjentów, którzy wzięliby udział kolejnych badaniach nad terapią komórkową.

- Szukamy osób już z postawioną diagnozą, ale we wstępnej fazie choroby, czyli takich, którzy poruszają się o własnych siłach i mają zachowaną zdolność połykania. Po wstępnych badaniach będą oni mogli wziąć udział w naszej terapii. Mamy środki, aby móc im podać komórki trzykrotnie w 6-tygodniowych odstępach - dodał profesor.

Badania są prowadzone w ramach grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Liderem projektu szacowanego na 20 mln zł jest PUM.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR