Termin wystąpienia menopauzy ma związek z dietą. Co trzeba jeść, aby ją opóźnić?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   07 maja 2018 14:34


Termin wystąpienia menopauzy ma związek z dietą. Co trzeba jeść, aby ją opóźnić? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Częste spożywanie węglowodanów rafinowanych wiąże się z wcześniejszym wystąpieniem menopauzy, natomiast wzmożona konsumpcja ryb i warzyw koreluje z późniejszym rozpoczęciem przekwitania - czytamy na łamach "Journal of Epidemiology & Community Health".

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na termin pojawienia się ostatniej miesiączki. Wśród nich wyróżniamy czynniki genetyczne, behawioralne (związane z zachowaniem) i środowiskowe. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Leeds sugeruje, że z wiekiem wystąpienia menopauzy koreluje również dieta.

Na podstawie wywiadów przeprowadzonych z kilkunastoma tysiącami kobiet z Wielkiej Brytanii badacze ustalili, że każda dodatkowa porcja węglowodanów rafinowanych - przetworzonej żywności obfitującej w cukry proste, do której zaliczamy m.in. białe pieczywo, makaron, czy ciastka - wiąże się z przyspieszeniem okresu przekwitania. U pań lubujących się w tego typu produktach ostatnia miesiączka może wystąpić nawet 1,5 roku wcześniej.

Węglowodany rafinowane zwiększają ryzyko insulinooporności, która zakłóca aktywność hormonów płciowych i może wywoływać wzrost stężenia estrogenu, a w konsekwencji zwiększać częstotliwość występowania miesiączek i sprzyjać szybszemu wyczerpywaniu się zapasu jajeczek.

Tłuste ryby, bogate w kwasy omega-3, oraz świeże warzywa, np. groszek lub fasola, korelują z kolei z opóźnieniem procesu przekwitania. Dostarczają one do organizmu dużo antyoksydantów, które powodują wydłużenie czasu potrzebnego na dojrzewanie i uwalnianie jajeczek. Spożywanie tych produktów może wiązać się z przesunięciem terminu menopauzy aż o trzy lata.

Z późniejszym wystąpieniem ostatniej miesiączki koreluje ponadto częsta konsumpcja produktów zawierających witaminę B6 i cynk. Kobiety nieposiadające dzieci powinny zwracać szczególną uwagę na uwzględnienie w swoim jadłospisie winogron i drobiu.

Z poprzednich badań wynika, że wcześniejsze wystąpienie menopauzy wiąże się u kobiet ze spadkiem gęstości kości, wyższym ryzykiem osteoporozy i chorób układu krążenia. Późniejsze pojawienie się ostatniej miesiączki koreluje za to z większym ryzykiem zachorowania na raka piersi, jajników i macicy. Wiek przekwitania jest więc istotny ze względu na zdrowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR