
Częste spożywanie węglowodanów rafinowanych wiąże się z wcześniejszym wystąpieniem menopauzy, natomiast wzmożona konsumpcja ryb i warzyw koreluje z późniejszym rozpoczęciem przekwitania - czytamy na łamach "Journal of Epidemiology & Community Health".
Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na termin pojawienia się ostatniej miesiączki. Wśród nich wyróżniamy czynniki genetyczne, behawioralne (związane z zachowaniem) i środowiskowe. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Leeds sugeruje, że z wiekiem wystąpienia menopauzy koreluje również dieta.
Na podstawie wywiadów przeprowadzonych z kilkunastoma tysiącami kobiet z Wielkiej Brytanii badacze ustalili, że każda dodatkowa porcja węglowodanów rafinowanych - przetworzonej żywności obfitującej w cukry proste, do której zaliczamy m.in. białe pieczywo, makaron, czy ciastka - wiąże się z przyspieszeniem okresu przekwitania. U pań lubujących się w tego typu produktach ostatnia miesiączka może wystąpić nawet 1,5 roku wcześniej.
Węglowodany rafinowane zwiększają ryzyko insulinooporności, która zakłóca aktywność hormonów płciowych i może wywoływać wzrost stężenia estrogenu, a w konsekwencji zwiększać częstotliwość występowania miesiączek i sprzyjać szybszemu wyczerpywaniu się zapasu jajeczek.
Tłuste ryby, bogate w kwasy omega-3, oraz świeże warzywa, np. groszek lub fasola, korelują z kolei z opóźnieniem procesu przekwitania. Dostarczają one do organizmu dużo antyoksydantów, które powodują wydłużenie czasu potrzebnego na dojrzewanie i uwalnianie jajeczek. Spożywanie tych produktów może wiązać się z przesunięciem terminu menopauzy aż o trzy lata.
Z późniejszym wystąpieniem ostatniej miesiączki koreluje ponadto częsta konsumpcja produktów zawierających witaminę B6 i cynk. Kobiety nieposiadające dzieci powinny zwracać szczególną uwagę na uwzględnienie w swoim jadłospisie winogron i drobiu.
Z poprzednich badań wynika, że wcześniejsze wystąpienie menopauzy wiąże się u kobiet ze spadkiem gęstości kości, wyższym ryzykiem osteoporozy i chorób układu krążenia. Późniejsze pojawienie się ostatniej miesiączki koreluje za to z większym ryzykiem zachorowania na raka piersi, jajników i macicy. Wiek przekwitania jest więc istotny ze względu na zdrowie.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych