TK: rozporządzenie MZ ws. kierowania na leczenie uzdrowiskowe - konstytucyjne

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 kwietnia 2016 12:45


TK: rozporządzenie MZ ws. kierowania na leczenie uzdrowiskowe - konstytucyjne Wniosek do TK dotyczył rozporządzenia ministra zdrowia z lipca 2011 r. ws. kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową. Fot. KPRM/Flickr.com/(CC BY-NC-ND 2.0)

Przepisy rozporządzenia o kierowaniu na leczenie uzdrowiskowe są zgodne z konstytucją - orzekł we wtorek (26 kwietnia) w składzie trzech sędziów Trybunał Konstytucyjny. Stanowisko, iż rozporządzenie wykroczyło poza upoważnienie z ustawy, TK uznał za nieprzekonujące.

Wniosek do TK dotyczący rozporządzenia ministra zdrowia z lipca 2011 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową w marcu zeszłego roku skierowała poprzednia Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz.

- W ocenie Trybunału stanowisko wnioskodawcy jest nieprzekonujące z punktu widzenia wykładni językowej i celowościowej zakwestionowanego przepisu, a także jest nie do zaakceptowania z punktu widzenia jego praktycznych konsekwencji - mówiła w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Małgorzata Pyziak-Szafnicka.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej minister rozporządzeniem określa m.in. "tryb potwierdzania skierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową oraz wzór tego skierowania". Tymczasem przepis rozporządzenia mówi o tym, iż potwierdzając skierowanie, oddział wojewódzki NFZ określa m.in.: rodzaj leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, odpowiedni zakład lecznictwa uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, datę rozpoczęcia leczenia albo rehabilitacji i okres tego leczenia.

Według RPO ustalenie w rozporządzeniu warunków i zakresu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej - bez jakichkolwiek wskazówek zawartych w ustawie - należało uznać za niekonstytucyjne.

- Trybunał stanął na stanowisku, że warunki udzielania świadczeń zdrowotnych obejmują okoliczności, od których istnienia uzależniony jest dostęp do gwarantowanych świadczeń opieki zdrowotnej - zaznaczyła sędzia Pyziak-Szafnicka.

Tymczasem - jak dodała sędzia - wskazanie zakładu leczniczego i terminu leczenia "determinuje jedynie okoliczności, w których leczenie w konkretnym przypadku jest przeprowadzone". - Nie są to zatem warunki udzielania świadczeń zdrowotnych w rozumieniu konstytucji, gdyż elementy te nie wpływają na zakres świadczeń i nie oddziałują na dostęp do tych świadczeń - podkreśliła.

Kolejny z przepisów rozporządzenia rozpatrzony przez TK mówił, iż "na niepotwierdzenie skierowania przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia nie przysługuje odwołanie", co - według RPO - w akcie prawnym niższej rangi niż ustawa wprowadziło wyjątek od ogólnej zasady prawa obywatela do zaskarżania decyzji.

Trybunał wskazał jednak, że zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej do odmowy potwierdzenia skierowania nie stosuje się przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. - TK w związku z tym nie mógł uwzględnić zarzutu skierowanego wyłącznie przeciwko pozaustawowej formie wyłączenia, bo wyłączenie to wynika wprost z ustawy - wskazała Pyziak-Szafnicka.

W piśmie do TK z maja zeszłego roku ówczesny minister zdrowia Bartosz Arłukowicz wskazywał z kolei, że odmowa potwierdzenia skierowania nie opiera się na tzw. uznaniu administracyjnym, lecz "jest oparta wyłączenie na kryteriach medycznych, które stosuje lekarz specjalista aprobujący lub nieaprobujący celowości skierowania", dlatego nie może od niej przysługiwać odwołanie w rozumieniu administracyjnym.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.