Tłuszcze nasycone nie tak groźne jak sądzono?

ZDROWIE

Autor: Express Ilustrowany/Rynek Seniora   20 czerwca 2016 13:28


Tłuszcze nasycone nie tak groźne jak sądzono? Brytyjski Naukowy Komitet Doradczy ds. Żywności przeanalizuje wpływ spożycia tłuszczów nasyconych na zdrowie. Fot. Fotolia

Niebawem może się okazać, że rekomendacje dotyczące ograniczenia spożycia tłuszczów nasyconych są już nieaktualne. Dotąd uważano, że tłuszcze zawarte np. w maśle, śmietanie, serach czy w mięsie nie powinny przekraczać 10 proc. całkowitej ilości spożywanych kalorii.

Eksperci brytyjskiego rządu rozpoczęli właśnie przegląd dotychczasowych rekomendacji dietetycznych. Prace ruszyły, gdy pojawiły się informacje, że niesłusznie „demonizuje” się rolę bogatej w tłuszcz żywności.

Oficjalne protokoły i dokumenty dotyczące prac grupy roboczej Naukowego Komitetu Doradczego ds. Żywności (Scientific Advisory Committee on Nutrition, SACN) na temat wpływu tłuszczów nasyconych na zdrowie świadczą, że podjęto decyzję o ponownym przeanalizowaniu zaleceń rządu w kwestii ich spożywania. Proces ten odbywa się w „kontekście ostatnich metaanaliz wskazujących, że nie istnieją znaczące powiązania między spożywaniem tłuszczów nasyconych a występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego”.

Grupa robocza SACN przeanalizuje kwestię spożycia tłuszczów nasyconych i wszelkich możliwych powiązań tego faktu z ogólnymi wskaźnikami umieralności, chorobami serca, cukrzycą typu 2 oraz rakiem. Express Ilustrowany zauważa, że przegląd może doprowadzić do największych w czasie ostatnich dekad zmian w kwestii zaleceń dietetycznych i że od tłuszczu może okazać się groźniejszy cukier.

Wstępny projekt raportu ma być gotowy w roku 2017.

Więcej: www.expressilustrowany.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.