To czas, gdy kobiety zaczynają poważnie chorować, a umierają mężczyźni
Autor: Marzena Sygut/Rynek Seniora   04 marca 2016 15:02

Lata między 50. a 65. rokiem życia określamy mianem przedpola starości, które jest bardzo szczególnym okresem w życiu ludzi - opisuje Stanisława Golinowska, profesor Collegium Medicum UJ, ekspert w dziedzinie zdrowia publicznego i spraw społecznych.

Około pięćdziesiątego roku życia ludziom zaczynają zużywać się poszczególne organy i zaczynamy chorować. Niekiedy głoszona jest teza, że w tym trudnym, przejściowym okresie życia, kobiety zaczynają poważnie chorować, a umierają mężczyźni.

- To przekonanie usprawiedliwia finansową alokację środków, która w znacznym stopniu kierowana jest na schorzenia kardiologiczne. Tymczasem także u kobiet dominują choroby serca i naczyń. Mężczyźni natomiast umierają wcześniej także z powodu wyższej podatności na ryzyka zdrowotne; palenie, nadmierne picie, niezdrowa dieta, wypadki i samobójstwa - wylicza profesor.

Jak wyjaśnia, to, co wyróżnia chorowanie kobiet, to tzw. dominacja niezakaźnych chorób przewlekłych w ich dłuższym życiu. Są to choroby nowotworowe, cukrzyca, kostno-stawowe, zaburzenia psychiczne. Przedpole starości zbiega się z okresem około menopauzalnym.

Choroby przewlekłe w starszym wieku często występują razem i dochodzi do bardzo uciążliwego zjawiska wielochorobowości. Zjawisko to dotyczy większości populacji po sześćdziesiątce. W Europie na więcej niż jedną chorobę cierpi 75 proc. a w niektórych krajach nawet 90 proc. osób po 65 - tym roku życia. Więcej niż dwie choroby ma 60 proc. tej populacji. Taki sposób chorowania wymaga innego podejścia do opieki zdrowotnej starzejącej się populacji.

- Potrzebni są geriatrzy, którzy będą prowadzić terapię holistyczną, obejmującą także nadzorowanie podawania leków na różne schorzenia z pełną świadomością, żeby nie doszło do tzw. polipragmazji (niepożądanych interakcji między lekami). Ale ochrona zdrowia - to nie tylko leczenie chorób, z dominującymi chorobami krążenia - zaznacza prof. Golinowska.

"Chcemy starzeć się pomyślnie"
We współczesnym podejściu do zdrowia coraz większe znaczenie przykłada się do zdrowia publicznego, a to wymaga szerokiego oddziaływania na warunki życia i zachowania ludzi. Chodzi nie tylko o leczenie chorób i kierowanie uwagi na sektor medyczny.

- Nasze zdrowie kształtujemy w różnych obszarach życia i w różnych politykach. "Zdrowie we wszystkich politykach" - to obowiązujące nas hasło. W zgodzie z nim powinniśmy się zaangażować w ochronę zdrowia, która jest kształtowana w wielu resortach, także edukacji, pracy i polityki społecznej, budownictwa i infrastruktury, środowiska i rolnictwa itd. W procesie edukacji powinno zdobywać się wiedzę, jak funkcjonuje organizm człowieka, znać ryzyka zdrowotne i sprzyjający zdrowiu styl życia.

Tworzona infrastruktura i budownictwo powinny stworzyć takie warunki w przestrzeni publicznej, aby nie tylko ułatwić starszym ludziom funkcjonowanie, ale także zachęcać do mobilności i społecznej aktywności.

- Czyste powietrze i higieniczne pomieszczenia będą chronić przed infekcjami. Gdy zrobimy coś dla starszych i mniej sprawnych, np. mniej strome i śliskie schody, a przy tym wyposażone w poręcze, odpowiednie oznaczenia ulic i budynków, to zrobimy także coś dla wszystkich. Wielkość liter dla osób mających problemy ze wzrokiem jest warunkiem lepszej orientacji. Wyraźne napisy też mogą być estetyczne. A skorzystają z tego także dzieci - przekonuje profesor Collegium Medicum UJ.

Jak podsumowuje, "chcemy starzeć się pomyślnie, a to zależy nie tylko od nas. Przy czym to pomyślne starzenie daje efekt zwrotny. Przysparza dobrobytu i pomniejsza koszty ochrony zdrowia. Kobiety to potrafią skuteczniej niż mężczyźni. Są bardziej aktywne - w rodzinie, w sąsiedztwie, parafii. Czynią to często nieformalnie. Barierą są ograniczenia mobilności, samotność i nierzadko ubóstwo".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.