To się nie bilansuje: leczenie i opieka nad seniorami pod kreską
Autor: Daniel Kuropaś/Rynek Seniora   26 września 2015 14:18

Deklarowany przez NFZ wzrost nakładów na opiekę geriatryczną, długoterminową i paliatywną niestety nie jest wystarczający. Finanse ciągle są problemem - oceniali eksperci na II Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku (24 września br.)

W 2016 roku NFZ zamierza na przykład znacząco zwiększyć (o 11 proc.) wydatki na opiekę paliatywną i hospicyjną w skali całego kraju – z 384 do 414 mln zł. Jak to będzie wyglądało w województwie podlaskim?

- W 2013 r. wydatki kształtowały się na poziomie 10 mln, natomiast w 2016 r. planuje się nakłady w wysokości 13,2 mln zł, więc ten wzrost jest jak najbardziej zauważalny - zapewnia Robert Kranc, zastępca dyrektora ds. medycznych Podlaskiego OW NFZ.

Hospicja domowe i poradnie paliatywne na minusie
W województwie podlaskim sześć podmiotów ma zakontraktowane świadczenia opieki paliatywnej i hospicyjnej w formie stacjonarnej - w tym największe hospicjum w Białymstoku przy ul. Sobieskiego, które ma umowę z Funduszem na 50 łóżek plus 20 na koszt własny.

- Stawka za osobodzień wynosi 210 zł. Najniższa cena w Polsce to jest około 199 zł, najwyższa 236 zł - wyliczał Robert Kranc, wskazując, że nie jest to najwyższa stawka w Polsce, ale nie jest też najniższa.

Gorzej jest w przypadku hospicjów domowych, które na Podlasiu otrzymują najniższą stawkę w Polsce - 36,80 zł za osobodzień.

- Opieka domowa to jest zawsze bardzo gorący temat i duże potrzeby. Tak spore, że w województwie podlaskim funkcjonuje kilka hospicjów domowych, które działają od paru lat w ogóle bez umowy z NFZ. Radzą sobie na zasadach niekomercyjnych, ze środków społecznych - opisuje Piotr Jakubów, konsultant wojewódzki z dziedziny medycyny paliatywnej.

Jakie są potrzeby opieki hospicyjnej? - Gdy dostajemy urzędowe prośby o oszacowanie przyszłych potrzeb, zawsze mówimy, że potrzebny jest najmniej 10-procentowy wzrost liczby przyjmowanych pacjentów - mówi dr Jakubów.

Z kolei w poradni medycyny paliatywnej NFZ wycenia poradę jedynie na 30 zł. Tyle że chory ramach tej poradni pacjent ma możliwość skorzystania z odwiedzin lekarza i pielęgniarki w swoim domu (maksymalnie 2 razy w tygodniu). Razem z transportem do chorego mieszkającego czasem za miastem, kosztem procedur oraz pracy pielęgniarki czy lekarza, świadczenie nie ma prawa się zmieścić w tej kwocie.

- Z tego powodu nie powstają takie poradnie, mimo że są one tańsze niż hospicjum. Dlatego widzę dużą potrzebę zmiany wyceny tego świadczenia. Wydaje mi się, iż postawienie na poradnie z lepszym kontraktowaniem spowoduje, że będzie mniejsza potrzeba korzystania z hospicjów domowych, które są droższe dla Funduszu - przekonuje konsultant wojewódzki.

Niesprawiedliwa wycena
Dyrektor Robert Kranc z podlaskiego NFZ zwrócił też m.in. uwagę na koszt hospitalizacji geriatrycznych w województwie (52 zł) oraz świadczeń w zakresie geriatrii w obrębie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (niespełna 9 zł).

Jak ocenia prof. Barbara Bień, kierownik Kliniki Geriatrii na Uniwersytecie medycznym w Białymstoku, ta wycena jest dalece niewystarczająca, a co więcej, niesprawiedliwa, szczególnie w przypadku AOS.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR