Tombarkiewicz: zmiany prawne zagwarantują wszystkim dostęp do leczenia bólu

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   20 października 2016 16:43


Tombarkiewicz: zmiany prawne zagwarantują wszystkim dostęp do leczenia bólu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Resort zdrowia planuje zmiany w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, które zagwarantują wszystkim chorym prawo do leczenia bólu - zapowiedział w czwartek (20 października) wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz na konferencji prasowej w Warszawie.

Tombarkiewicz przypomniał, że obecnie w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (w art. 20 ust. 2) jest zapis, który gwarantuje prawo łagodzenia bólu jedynie pacjentom w stanie terminalnym.

Prawo pacjenta
Zgodnie z propozycją resortu w art. 20 w punkcie pierwszym ma się pojawić zdanie: "Pacjent ma prawo do leczenia bólu", które będzie oznaczać, że jest to prawo każdego chorego, który cierpi z bólu. W punkcie drugim natomiast znajdzie się zapis, że placówka udzielająca świadczeń zdrowotnych jest obowiązana dokonywać oceny stopnia natężenia bólu, leczyć go i monitorować skuteczność tego leczenia.

Według Tombarkiewicza propozycja tych zmian będzie niedługo procedowana. - Zmiany w ustawie o prawach pacjenta to kwestia, myślę, jakichś trzech miesięcy - ocenił.

Dodał, że liczy, iż uda się je wprowadzić dość szybko, gdyż zmiany proponowane przez resort w tej ustawie nie są bardzo kontrowersyjne. - Mam nadzieję, że taki zapis, który da podstawy do dalszych rozporządzeń ministerialnych, będzie dobrym kierunkiem zmian, na co na pewno liczą pacjenci - powiedział.

Więcej refundowanych leków przeciwbólowych
Jak wyjaśnił wiceminister, do tej pory nie było prawnego obowiązku leczenia bólu u każdego pacjenta, a taka zmiana da pacjentom podstawę do kierowania skarg do Rzecznika Praw Pacjenta.

- Jeżeli wprowadzimy te zmiany do ustawy, a następnie za tym pójdą rozporządzenie i zmiany wymogów odnośnie lekarzy rodzinnych, jeżeli do tego dołożymy kampanię edukacyjną (...), to myślę, że te skoordynowane działania doprowadzą do korzystnych i bardzo potrzebnych efektów - ocenił Tombarkiewicz. Zapowiedział też, że ministerstwo zdrowia planuje wprowadzić umiejętność lekarską z medycyny bólu dla lekarzy.

- Jesteśmy też bardzo otwarci na rozszerzanie gamy refundowanych leków przeciwbólowych i zwiększenie ich dostępności nie tylko dla pacjentów cierpiących na ból nowotworowy. Obecnie jesteśmy w trakcie procedowania takich zmian - poinformował wiceminister.

Wyjaśnił, że prowadzone są rozmowy i negocjacje cenowe z producentem przeciwbólowego leku opioidowego, który nie powoduje zaburzeń funkcji jelit i ich niedrożności.

- Jest podpisana decyzja o przedłużaniu refundacji tego leku w rozszerzonym zakresie, ale w dalszym ciągu w bólu nowotworowym, natomiast (...) mam nadzieję, że uda nam się doprowadzić do tego, żeby lek był refundowany także w chorobach nienowotworowych. Jest wola z mojej strony, by te negocjacje zakończyły się i szybko i dobrze - zaznaczył.

Systemowe rozwiązania
Czwartkowa konferencja prasowa pt. "Potrzeby i rekomendacje w leczeniu bólu" została zorganizowana przez Koalicję na Rzecz Walki z Bólem, Fundację Wygrajmy Zdrowie oraz Fundację Eksperci dla Zdrowia w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Walki z Bólem. Wszystkie te organizacje zabiegały od dawna o zmiany legislacyjne, które zapewnią prawo do leczenia bólu każdemu pacjentowi, niezależnie od rodzaju choroby na jaką cierpi, jej stadium, wieku pacjenta czy miejsca jego zamieszkania.

We współpracy z Polskim Towarzystwem Leczenia Bólu organizacje te określiły najpilniejsze potrzeby w zakresie leczenia bólu towarzyszącego różnym chorobom i przedstawiły propozycje systemowych rozwiązań, które mają poprawić skuteczność opieki przeciwbólowej w Polsce. W czerwcu 2016 r. rekomendacje te zostały zebrane w raporcie i przedstawione na posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. praw pacjentów, które odbyło się z inicjatywy przewodniczącego zespołu posła Krzysztofa Ostrowskiego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR